Trzy ulice w Lublinie i skwer na miasteczku akademickim będą miały nowych patronów. Wydane przez wojewodę zarządzenia, zmieniają ulice: Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, I Armii Wojska Polskiego na Żołnierzy Niepodległej, a Jana Hempla na Zesłańców Sybiru.
Natomiast nazwa usytuowanego na miasteczku akademickim skweru prof. Grzegorza Leopolda Siedlera (dawnego rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej) została zamieniona na Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
>>> Krężnica: Potrącenie rowerzysty. Policjanci ustalają jego tożsamość
– Mamy do czynienia z ostatecznym aktem dekomunizacji, która powinna była nastąpić w 1989 r. To, że trwało to 28 lat, to wstyd dla III Rzeczypospolitej – mówi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek.
Zmiana nazw wynika z realizacji ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zobowiązywała ona samorządy, aby nazwy ulic czy placów zmienić w ciągu roku. W przypadku, gdy samorządy tego nie zrobią, zmiany dokonuje wojewoda.
Rada Miasta Lublin w czerwcu tego roku zmieniła nazwy trzech ulic. Ulica Aleksandra Szymańskiego została zamieniona na ul. Skrytą, ul. Michała Wójtowicza – na ul. Emila Czaplińskiego. Natomiast ul. Lucyny Herc została podzielona na dwie – na jednym odcinku na ul. Anny Walentynowicz, a na drugim na ul. Hanki Ordonówny.
Dyrektor IPN w Lublinie, Marcin Krzysztofik podkreśla, że w Instytucie analizowanych jest jeszcze około 100 nazw ulic z całego województwa. Tam także mogą pojawić się nowi patroni.
>>> Lublin: Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie i jak przygotować się na wizytę? [WIDEO]
Zmiana nazwy ulicy nie pociąga za sobą konieczności wymiany dokumentów przez jej mieszkańców. Dowody osobiste czy prawo jazdy będą nadal ważne.