Miejskie certyfikaty przyznawane są na 3 lata. Potem placówki mogą się ubiegać o wojewódzkie i krajowe certyfikaty. Szkoły muszą jednak w tym czasie wdrażać kolejne programy promujące zdrowy tryb życia.
- Łącznie w programie mamy 70 szkół, 61 ma certyfikaty - podkreśla Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania. - Do listy dołączyły: Przedszkole nr 63, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 39 oraz Szkoła Podstawowa nr 51.
Do listy placówek z wojewódzkimi certyfikatami dołączyło w tym roku kilkanaście szkół z Lublina, a dwie - uzyskały najtrudniejsze do zdobycia certyfikaty krajowe. Takim osiągnięciem mogą pochwalić się: Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Szkoła Podstawowa nr 40.
- Cały proces certyfikacji jest dosyć skomplikowany i złożony, a nie da się go "oszukać" kilkumiesięczną pracą, wymaga to całorocznego wysiłku - dodaje prezydent Banach. - Szkoły starają się o takie wyróżnienie całymi latami.
Lubelskie szkoły prowadzą programy dotyczące m. in. zdrowego odżywiania się, zdrowym spędzaniem czasu wolnego czy odrywające dzieci od komputerów i telefonów komórkowych. Promowany jest też ruch na świeżym powietrzu a nawet... cisza w szkołach. Najmłodsze dzieci już teraz chcą, żeby "tydzień ciszy" w ich szkole wydłużyć na cały rok szkolny.