Kino kobiece znów opanuje Lublin. Przed nami Festiwal Demakijaż! [AUDIO]

2019-10-17 21:48
mat. ilustracyjny
Autor: PublicDomainPictures, pixabay.com

Mieszkanki, ale i mieszkańcy Lublina znów zgromadzą się przed wielkim ekranem! W przyszłym tygodniu do zobaczenia będzie ponad 30 filmów oraz kilkanaście dokumentów w konkursie młodych reżyserek. Przed nami 4 już edycja Demakijażu - Festiwalu Kina Kobiet.

W programie - poza projekcjami - również koncerty, debaty i spotkania autorskie. Na film otwarcia organizatorki przygotowały obraz „Bóg istnieje, jej imię to Petrunia” w reżyserii Teona Strugar Mitevska. To laureat Głównej Nagrody Jury Ekonomicznego podczas tegorocznego Berlinale.

- Koncentrujemy się na siostrzeństwie, bo jest ono hasłem tegorocznej edycji. Chcemy też pokazać siostrzeństwo międzypokoleniowe. Doszłyśmy do przekonania, że o braterstwie w kontekście społecznym, politycznym czy międzyludzkim mówi się dużo. Siostrzeństwo natomiast cały czas jest marginalizowane i czas to zmienić - mówi Jolanta Prochowicz, organizatorka festiwalu.

W tym roku nowością jest konkurs debiutów młodych polskich reżyserek, do którego zostało zaklasyfikowanych 14 najlepszych produkcji dokumentalnych z ostatnich dwóch lat. Najlepszy film wybiorą widzowie.

Po wybranych projekcjach na uczestników czekają spotkania z reżyserkami i aktorkami. Debaty będą tłumaczone na język angielski oraz na Polski Język Migowy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się także trzy koncerty, after party oraz autorski warsztat produkcji ekologicznych kosmetyków.

Festiwal Demakijaż odbędzie się w dniach 23-27 października. Projekcje do zobaczenia w sali kinowej Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12. Udział jest darmowy!

Program wydarzenia i szczegóły są na stronie Stowarzyszenia Homo Faber.

Monika Kowalewicz, reporterka Radia Eska zapytała o program festiwalu jego organizatorkę - Jolantę Prochowicz. Posłuchaj:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE