Lublin: „Jedz z głową”. Zadbają o zdrowie uczniów podstawówek [AUDIO]

i

Autor: pixabay.com/Anestiev

Lublin: „Jedz z głową”. Zadbają o zdrowie uczniów podstawówek [AUDIO]

2019-11-28 14:13

Uczniowie lubelskich szkół od teraz będą się zdrowiej odżywiać. Miasto rozpoczyna program „Jedz z głową”. Edukacja ma objąć nie tylko dzieci, ale też rodziców.

Projekt zakłada poprawę stanu zdrowia uczniów klas I-III, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i edukację żywieniową. To już kolejny miejski program, który ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców. Konkretnie – tych najmłodszych.

– Pilotażowy program mamy już za sobą, teraz czas na wprowadzenie go do innych, lubelskich szkół – podkreśla w rozmowie z Radiem ESKA Lublin Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. – Chcemy, żeby dzieci znały zasady zdrowego żywienia. Chcemy też edukować rodziców. To, co istotne dla nas, to zachęcanie do tego, by od najmłodszych lat przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Już dziś borykamy się z problemami u naszych dzieci: to otyłość czy wady postawy, a w konsekwencji kolejne choroby cywilizacyjne.

Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych o programie „Jedz z głową”:

Pilotażowy program został wprowadzony już w 2012 roku. Jednym z jego autorów był ówczesny radny, a obecnie poseł na Sejm, Michał Krawczyk.

– Moim zdaniem profilaktyka powinna być bardzo ważnym elementem systemu ochrony zdrowia w każdym państwie – mówi Krawczyk. – W Polsce niestety nie do końca tak jest. W związku z tym często to samorządy, tak jak nasz lubelski, przyjmują na siebie tą odpowiedzialność i realizują zadania z zakresu profilaktyki zdrowia.

Poseł na Sejm, Michał Krawczyk, o programie „Jedz z głową”:

Do programu „Jedz z głową” włączyło się 38 lubelskich szkół. Będzie go realizowała Fundacja Medicover. Jednym z elementów projektu będą badania przesiewowe w szkołach. Będą je realizowały szkolne pielęgniarki.

– Rodzice otrzymają informacje na temat stanu zdrowia swoich dzieci – podkreśla koordynatorka programu z ramienia Fundacji Medicover, Agnieszka Skowrońska. – Będziemy badać dzieciaki dwukrotnie: na początku programu, później zacznie się ten proces edukacyjny i na koniec programu będziemy dzieci badać drugi raz. Sprawdzimy, jak ta nauka wpłynęła na stan zdrowia dzieci.

Koordynatorka programu „Jedz z głową” z ramienia Fundacji Medicover, Agnieszka Skowrońska:

Jedną ze szkół, która weszła do programu, jest Szkoła Podstawowa nr 22.

– W tej chwili programem objęci są uczniowie klas trzecich, ale mamy nadzieję, że rodzice widząc efekty w klasach starszych, również w klasach drugich i pierwszych przystąpią do projektu – mówi wicedyrektor szkoły, Dorota Fornalska. – To dla nas niesłychanie ważne, aby utrzymać zdrowie wśród naszych uczniów.

Vice-dyrektor SP nr 22 w Lublinie, Dorota Fornalska o programie „Jedz z głową”:

Na realizację tego programu Miasto przeznaczyło ponad 650 tys. zł. Projekt będzie realizowany do 2021 roku.