Jaka jest różnica między uchodźcą a migrantem? O tym rozmawiali gimnazjaliści z Lublina [GALERIA]

2016-11-19 10:00

Jaka jest różnica pomiędzy imigrantem a uchodźcą? Ile osób uzyskało w 2015 roku status uchodźcy? Z jakich krajów migranci przebywają w Lublinie? Odpowiedzi na te pytania poznają lubelscy gimnazjaliści. 

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, blisko pięciuset gimnazjalistów z Lublina bierze udział w warsztatach "Migranci w Lublinie- jak macie na imię?". Organizatorzy chcą zapoznać uczniów z podstawowymi prawami człowieka i aktualną sytuacją migrantów w Polsce. Zajęcia prowadzi Kinga Knap- trener edukacji globalnej, praw człowieka oraz edukacji antydyskryminacyjnej. Od 4 lat prowadzi warsztaty dla szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w Polsce.

- Chcemy nie tylko uświadamiać, ale stworzyć też platformę do dialogu. Myślę, że w ten sposób uczą się najlepiej - mówi Karolina Dejneko, koordynator projektu. Prowadzący nie zamieniają spotkania w słuchowisko. Chcą, żeby uczniowie brali aktywny udział w zajęciach. Warsztaty opierają się na rozmowie, pracy w grupach czy zadaniach plastycznych. - Nie każdy nauczyciel ma taką wiedzę, żeby ją przedstawiać. Z resztą mówią o tym nauczyciele, że są to tematy trudne i ważne - dodaje Dejneko.

Na warsztaty w bawialni Trolejbus uczęszcza blisko 500 gimnazjalistów. To uczniowie z Gimnazjum nr 10, Gimnazjum Jana III Sobieskiego, Gimnazjum nr 25 i Gimnazjum nr 7. - Zajęcia są potrzebne, bo nas przygotowują do kryzysu, który mamy w dzisiejszych czasach. Podobne tematy poruszamy w szkole, ale po łebkach - mówi Maciek z Gimnazjum Sobieskiego. - Pani prowadząca w ciekawy sposób nam opowiadała. Każdy z nas mógł się wypowiedzieć - dodaje Gabrysia.

Posłuchaj rozmowy z koordynatorką wydarzenia. Rozmawiał Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Do europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej dołączył też Zamość. Szkoła Podstawowa nr 3, zorganizowała happening na Rynku Wielkim. Uczniowie w jego trakcie wspólnie utworzyli living peace sign (żywy znak pokoju).