IT support - na czym polega praca?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Pexels IT support - na czym polega praca?

IT support - na czym polega praca?

2022-01-31 11:34

Jednym z popularnych zawodów z sektora nowoczesnych technologii jest specjalista IT support. Osoba na tym stanowisku powinna mieć co najmniej wykształcenie średnie, ale największe szanse na otrzymanie posady mają absolwenci kierunków informatycznych. Do głównych obowiązków w IT support należy bieżące rozwiązywanie problemów związanych na przykład z awarią sprzętu komputerowego czy prawidłowym działaniem systemu.

Obowiązki zawodowe w IT support

Praca w IT support sprowadza się do naprawy usterek sprzętu IT lub nieprawidłowości w oprogramowaniu. Specjalista helpdesk może zajmować się awariami zgłaszanymi bezpośrednio przez klientów lub przez osoby zatrudnione w danej firmie. Przeprowadza on odpowiednią klasyfikację zgłoszeń i stara się ustalić przyczynę wystąpienia danego problemu. Praca w IT support może też sprowadzać się do bieżącej obsługi sprzętu komputerowego wykorzystywanego w danej firmie. Specjalista helpdesk bardzo często odpowiada za instalację nowego oprogramowania i jego konfigurację, zgodnie z oczekiwania użytkowników. Osoba zatrudniona w dziale IT support może również prowadzić szkolenia dla pracowników z zakresu obsługi konkretnych programów czy aplikacji, bądź użytkowania wybranych urządzeń.

IT support - na czym polega praca?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Martinelle IT support - na czym polega praca?

Jakie narzędzia wykorzystuje w pracy specjalista IT support?

W zależności od specyfiki danej firmy i zakresu realizowanych obowiązków zawodowych w IT support korzysta się z różnych narzędzi. Jednym z nich może być infolinia telefoniczna, za pośrednictwem której zgłaszane są problemy związane z poprawnym działaniem urządzeń czy systemów. Specjaliści IT support mogą również przyjmować zgłoszenia za pośrednictwem maili, komunikatorów internetowych czy webchatów. Nierzadko zajmują się także diagnostyką problemów, które zostały zasygnalizowane bezpośrednio przez stronę internetową.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT support jest dość duże, o czym świadczą aktualne oferty pracy z różnych miast. Na portalu The:protocol znajdziesz ogłoszenia między innymi z Lublina. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby z tego sektora IT.