Pracownicy Politechniki Lubelskiej wyliczyli, że dzięki ich odkryciu przesył danych można zwiększyć aż stukrotnie. - Obecnie wykorzystywany przełącznik optyczny elektronicznie łączy linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych – wyjaśnia prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych. Zamiana sygnału przy wprowadzaniu go do światłowodu powoduje straty w prędkości przesyłania. Zespół z Politechniki wie jak ich uniknąć.
Rozwiązaniem problemu jest optyczny przełącznik fotoniczny z włókna światłowodowego. Taki przełącznik zachowa optyczną formę sygnału dla każdej szybkości. Jego żywotność będzie większa w stosunku do już istniejących przełączników.
Optyczny przełącznik może usprawnić oglądanie stron internetowych. Jak to może działać w praktyce wyjaśnia asystent Krzysztof Skorupski. Materiał Marty Buczak.
Przełączniki fotoniczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w sieciach optycznych, ale również w układach: regeneracji sygnałów, logiki optycznej, pamięci optycznych czy konwersji długości fali z regeneracją sygnału.
Lubelscy naukowcy muszą jeszcze sprawdzić działanie optycznego przełącznika w różnych temperaturach. Mają nadzieję, że w przyszłym roku gotowym urządzeniem zainteresuje się branża telekomunikacyjna.