Hrebenne: PRZEMYCAŁ świat sprzed... tysięcy lat. KILKASET zabytków na granicy [ZDJĘCIA]

i

Autor: KAS/NOSG

Hrebenne: PRZEMYCAŁ świat sprzed... tysięcy lat. KILKASET zabytków na granicy [ZDJĘCIA]

2020-07-27 18:28

Kamienne toporki, fragmenty narzędzi i wiele innych przedmiotów sprzed około... 7 tysięcy lat chciał wwieźć do Polski przez granicę w Hrebennem (woj. lubelskie) kierowca polskiego TIR-a. Celnikom tłumaczył, że to rzeczy jego kolegi, który wyłowił je z rzeki w Mołdawii. Kilkaset zabytków zatrzymano na granicy. To niecodzienna sytuacja.

Przedmioty zwane muzealiami należy zgłosić przy wjeździe do Polski. Kierowca polskiego TIR-a tego nie zrobił. Pochodzące z epoki neolitu (która w Europie Środkowej zaczęła się ok. 6500 lat p.n.e.) przedmioty ukrył w kabinie ciężarówki. I naraził się na postępowanie karne skarbowe.

Kierowca tłumaczył‬, że towar nie jest jego własnością.‭ ‬Na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski.‭ ‬Znajomy zaś rzekomo znalazł te przedmioty w rzece Prut na granicy mołdawsko-rumuńskiej – informują celnicy.

Miał tego całe mnóstwo: łącznie 463 przedmioty świadczące o tym, jak żyli ludzie z epoki kamienia.

– Zatrzymane przez funkcjonariuszy wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych.‭ ‬Można wśród nich zidentyfikować np.‭ ‬toporki kamienne, ‭ ‬ciężarek tkacki, ‭ ‬fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, ‭ ‬m.in.‭ ‬tzw.‭ „‬wiórów‭” (‬odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące‭)‬.‭

‭Najpewniej właściciel tych przedmiotów chciał zdążyć z transportem ich na teren UE. Na razie jest to możliwe, nie są wymagane specjalne zezwolenia. Od 28 grudnia 2020 przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego