Skoda 9TR idzie na warsztat

i

Autor: Dorota Choma, Radio ESKA Skoda 9TR idzie na warsztat

Gutek i ZIU-tek czekają na nową koleżankę. Stara SkodaTR9 jedzie do warsztatu [AUDIO, GALERIA]

2015-06-01 10:35

Lata świetności już dawno ma za sobą, czeka ją całkowite odrestaurowanie i znów będzie zachwycać mieszkańców. Stara Skoda 9TR idzie na warsztat.

Na lubelskich ulicach jeździła w latach 60., przejdzie lifting i wróci, aby kursować na liniach turystycznych. Odrestaurowana Skoda TR9 choć na razie wygląda mało reprezentacyjnie to w Równem, skąd przyjechała do Lublina woziła pasażerów do samego końca. - MPK chce przywrócić świetność zabytkowemu pojazdowi - mówi Tomasz Fulara prezes MPK Lublin.

Posłuchaj co stanie się ze starym autobusem. Materiał Doroty Chomy.

Według zapowiedzi prezesa Fulary przywracanie dawnego blasku starej Skodzie potrwa rok. Tyle samo remontowany był przed laty „ogórek” Gutek. W Lublinie linie turystyczne mają stałe wakacyjne kursy, wyruszają z przystanku Brama Krakowska i jadą na Majdanek oraz Szpital przy Chodźki, a wycieczkę kończą na Królewskiej naprzeciwko Katedry. W czasie przejazdu turyści i mieszkańcy mogą wysłuchać historii o mieście i mijanych na trasie zabytkach. 

Na liniach turystycznych obowiązują bilety według aktualnych taryf cenowych wraz z ulgami, a zamiast kasownika w pojeździe jest konduktor, który na rewersie stawia pamiątkowy stempel.

Ciekawostką jest, że na Ukrainę MPK Lublin sprzedaje starsze trolejbusy, które są wycofywane z miejskiego taboru. Do Równego i Łucka trafiło już w sumie kilkanaście wysokopodłogowych trolejbusów Jelcz.

Zobacz jak wewnątrz wygląda stara Skoda 9TR.