GROBONET działa nie tylko w odniesieniu do cmentarzy komunalnych w Lublinie. To zastosowanie systemu jest najbardziej znane. Jednak z wyszukiwarki można skorzystać także w innych miejscowościach. Chodzi m.in. o cmentarz w Dysie, Lubartowie czy Łęcznej.
Pełną listę cmentarzy objętych systemem GROBONET znajdziecie poniżej. Sprawdźcie koniecznie.
System jest wdrażany przez administratorów kolejnych cmentarzy – zarówno komunalnych, jak i parafialnych. Dzięki niemu możemy sprawdzić dokładną lokalizację nagrobków naszych bliskich, dalszej rodziny czy innych osób, o których nie wiemy, gdzie zostały pochowane.
W Lublinie system obejmuje nekropolie przy Drodze Męczenników Majdanka i przy ul. Białej. – Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie miejsca konkretnego grobu, przez wpisanie w nią takich danych jak imię i nazwisko osoby zmarłej. W momencie kiedy podamy dodatkowe informacje, np. datę urodzenia czy datę śmierci, wtedy szybciej odnajdziemy grób osoby, której szukamy – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego Ratusza. Rozmawiał z nią nasz reporter, Maciej Kurek.
W Lublinie GROBONET działa od roku 2010.
Jak działa system? Pokazujemy to krok po kroku
Na stronie wyszukiwarki (linki znajdziecie przy lokalizacjach poniżej) możecie wpisać konkretną frazę. Może to być np. imię i nazwisko osoby, której szukacie. Wyszukiwarka pozwala też na skorzystanie z formularza szczegółowego.
System pozwala wówczas wyszukiwać np. po dacie urodzenia lub śmierci czy lokalizacji na cmentarzu (sektor, rząd, numer grobu).
>>> Radio ESKA Kraśnik już działa! Słuchaj na 92,8 FM! [PROGRAM, RAMÓWKA]
>>> Komunikacja miejska na Wszystkich Świętych w Lublinie! Jak dojechać na cmentarze? [INFORMATOR]
Przy każdym wyszukiwaniu pamiętajcie, że bazy danych, które posiadają administratorzy cmentarzy, nie są idealne. W przypadku niektórych zmarłych nie da się ustalić konkretnej daty urodzenia. Zdarzają się też osoby o nieznanej tożsamości.
W zależności od tego, jak precyzyjne kryteria wyszukiwania przyjmiemy, otrzymamy listę kilku lub nawet kilkudziesięciu wyników. Są prezentowane w formie zdjęcia nagrobka (o ile jest dostępne), a także podstawowych danych o zmarłym.

i
Klikając w dany rekord, możemy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. System pokaże nam sektor, rząd czy numer grobu (w zależności od oznaczeń przyjętych na danym cmentarzu).
System – w zależności od lokalizacji – pokazuje też mapy całej nekropolii, z podziałem na sektory czy rzędy. Ułatwia to odnalezienie miejsca pochówku naszych bliskich. Zwłaszcza jeśli dawno nie byliśmy na danym cmentarzu czy przy danym grobie.

i
Gdzie w Lublinie i regionie działają internetowe wyszukiwarki grobów? Oto lista:
Lublin – Cmentarz komunalny na Majdanku
Lublin – Cmentarz komunalny – ul. Biała
Lublin – Cmentarz ewangelicki
Lublin – Cmentarz prawosławny
Biłgoraj – Cmentarz przy ul. Lubelskiej, cmentarz Lapidarium, cmentarz przy ul. Stefana Batorego
Brzeziny – Cmentarz parafialny
Dys – Cmentarz parafialny
Gołąb koło Puław – Cmentarz parafialny
Kock – Cmentarz parafialny
Kraśnik – Cmentarz komunalny
Lubartów – Cmentarz komunalny
Łęczna – Cmentarz parafialny
Nałęczów – Cmentarz parafialny
Puławy – Cmentarz komunalny przy ul. Budowlanych, Cmentarz komunalny przy ul. Piaskowej
Świdnik – Cmentarz komunalny
Wohyń – Cmentarz parafialny
Zamość – Cmentarz komunalny