Lubelszczyzna w procesie wdrażania uczestniczyła od początku, lubelskie placówki brały udział w programie pilotażowym. – Coraz więcej gabinetów z regionu dołącza do tej e-rewolucji – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Posłuchaj!
>>> Skradzione alpaki odnalezione! Ktoś podrzucił je przy hodowli i uciekł
Elektroniczne recepty dostaniemy już w ponad 70 miejscach w regionie. Realizują je apteki m.in. w Lublinie, Zamościu, Biłgoraju, Chełmie czy w Kraśniku.
Recepta na komórkę
Dodatkowym udogodnieniem dla pacjenta jest uruchomione internetowe konto pacjenta (IKP) – mówi dyrektor Lubelskiego Oddziału NFZ Karol Tarkowski. – Bez wydruków, a nawet bez wizyty u lekarza, w ramach telemedycyny, możemy zwrócić do lekarza o przepisanie leku w formie np. SMS-a – dodaje Tarkowski. Posłuchaj więcej o IKP!
>>> Mateusz Morawiecki i Beata Szydło na Lubelszczyźnie. Będzie wsparcie dla poszkodowanych [ZDJĘCIA]
Nowe rozwiązanie oceniane jest pozytywnie przez pracowników administracyjnych i medycznych. – Jesteśmy na etapie wdrażanie e-recept – przyznaje pani Sylwia, koordynatorka ds. świadczeń zdrowotnych w jednej z lubelskich placówek medycznych. – Są dużo wygodniejsze dla pacjenta. Chory ma mniejsze ryzyko zagubienia takiej recepty – dodaje. Posłuchaj!
>>> „Skala zniszczeń jest ogromna”. Krajobraz po przejściu trąby powietrznej na Lubelszczyźnie
E-recepty będę obligatoryjne od 1 stycznia 2020 roku. Mają być dużym udogodnieniem dla pacjentów niepełnosprawnych i ich rodzin czy chorych stale przyjmujących leki. Tym samym ma to też skrócić kolejki do lekarzy rodzinnych. To kolejny, obok e-zwolnień, krok w kierunku informatyzacji i cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia. Przypomnijmy, e-zwolnienia weszły w życie 1 stycznia tego roku.