Z okazji 700 lat Lublina warto poznać Lublin z zupełnie innej strony

i

Autor: Szater, CC BY-SA 3.0, wikimedia.org/ Z okazji 700 lat Lublina warto poznać Lublin z zupełnie innej strony

Dziesiąta: Rozwiąż quest o dzielnicy. Sprawdź, co wiesz!

2015-11-15 8:33

Do kogo należała, kto tam mieszkał i jakie skarby można znaleźć? Jeśli wciąż tego nie wiecie to najwyższy czas poznać więcej o Lublinie.

Wszystko za sprawą przygotowań miasta do obchodów 700-lecia Lublina. Rocznica nadania praw miejskich jest też okazją, aby się zabawić. Wycieczkę po Lublinie, jakiego nie znacie możecie zapewnić sobie sami. Zaproszenie do zwiedzania wirtualnie przesyła Dziesiąta.

Dawniej była to wieś królewska zamieszkiwana przez sokolników królewskich, którą Kazimierz Wielki nadał na uposażenie archidiakonatu lubelskiego. Za czasów Jana Kochanowskiego należała do jego przyjaciela, doktora medycyny i archidiakona lubelskiego, Jakuba Montany. W 1931 roku przeprowadzono parcelację gruntów majątku państwowego Dziesiąta pod budownictwo jednorodzinne. Najciekawszym zabytkowym budynkiem użyteczności publicznej w dzielnicy jest szkoła przy ul. Kunickiego, zbudowana pod koniec lat 30. XX wieku według projektu Tadeusza Witkowskiego.

Chcecie poznać Dziesiątą?

Dla niewtajemniczonych Dziesiąta obejmuje ulice: Smoluchowskiego, Zemborzycką, Makową, cześć Abramowic, rzekę Czerniejówkę oraz Nowy Świat. Aktualnie jest to jedyna dzielnica Lublina, która przygotowała specjalny zestaw zadań dla mieszkańców. Ich rozwiązywanie pozwala na odkrywanie historii Dziesiątej.

Quest Dziesiąta

Jeśli chcecie go rozwiązać wystarczy wydrukować i … zacząć działać. Powodzenia! 

Rozwiąż quest i sprawdź co wiesz o Dziesiątej

i

Autor: Urząd Miasta Lublin Rozwiąż quest i sprawdź co wiesz o Dziesiątej
Spacerując przez Dziesiątą to także okazja, aby poznać dzielnicę

i

Autor: Urząd Miasta Lublin Spacerując przez Dziesiątą to także okazja, aby poznać dzielnicę