Dziady na maturze z języka polskiego. [VIDEO]

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/F1Digitals "Dziady" na maturze z języka polskiego. [VIDEO]

„Dziady” na maturze z języka polskiego. Za nami pierwszy dzień egzaminu dojrzałości [WIDEO]

2019-05-06 18:18

Kasztany zakwitły, więc maturzyści zdają najważniejsze egzaminy w ich dotychczasowym życiu. W poniedziałek matura z języka polskiego. Zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony. Jak wrażenia „po”?

Maturzystów zdających poziom podstawowy zaskoczyły „Dziady”. Na podstawie dzieła Mickiewicza, a także wybranego tekstu kultury, mieli rozważyć „Czym dla człowieka może być wolność?”. Mogli także wybrać interpretację wiersza Anny Świrszczyńskiej „Samotność”.

>>> Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce! Co z maturami? [AKTUALIZACJA]


– Każdy obstawiał „Lalkę” albo „Wesele”, a tutaj zaskoczenie, bo „Dziady”. Ja się akurat cieszyłem, bo lubię tę książkę – mówi Przemek z V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. – Temat o wolności nawet mi się spodobał. Odwołałem się do „Kordiana”.

– Nic mnie nie zaskoczyło – dodaje Kamil, maturzysta. – Temat bardzo mi podpasował, był o wolności, więc miałem w zanadrzu jakieś przykłady i podałem „Kamienie na szaniec”, czyli walka o naród i o Polskę.

Zobacz WIDEO!


>>> Lublin: Zakonnica zginęła pod kołami samochodu!

>>> Wypadek w Niedrzwicy Dużej! Zmiażdżone samochody, duże utrudnienia [AKTUALIZACJA]


Pomimo „Dziadów” temat wypracowania większych trudności maturzystom nie przysporzył. Inaczej było z innymi zadaniami.

– Musieliśmy się odwołać do Sienkiewicza, do jego utworów – mówi Justyna z V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. – Trzeba było podać przykłady jego utworów, a ja kompletnie zapomniałam, co on napisał. Ale tekst o języku i dyskusji był łatwy.

– Było dużo tekstów, które były nieznajome, ale jakoś poszło – mówi Milena, tegoroczna maturzystka. – Jutro matematyka, najbardziej boję się stereometrii. Mogłyby być ciągi, ponieważ są proste.

>>> Brutalne morderstwo w Wierzchowiskach. Daniel S. miał odcięte stopy


We wtorek kolejny dzień zmagań z maturami. O godzinie 9:00 maturzyści zasiądą do arkuszy, na których będzie królowała matematyka.
 

Zobacz WIDEO!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE