Duda - 50,4, Trzaskowski - 49,6. Wyniki wyborów 2020 exit poll

2020-07-12 21:00 Grzegorz Kluczyński
Wybory 2020 wyniki exit poll
Autor: Super Express

Wybory prezydenckie 2020 - wyniki exit poll. Wybory prezydenckie 2020 zakończyły się punktualnie o godzinie 21:00. Lokale wyborcze w całym kraju zostały zamknięte, a my poznaliśmy już pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich exit poll. Kto, według nieoficjalnych wyników, został prezydentem RP? Który z dwóch kandydatów zamieszka w Pałacu Prezydenckim? Zobacz wyniki exit poll drugiej tury wyborów prezydenckich 2020.

Kto wygrał ostateczne starcie w drugiej turze wyborów prezydenckich 12.07.2020? To pytanie nurtuje Polaków nie tylko od niedzielnego poranka, ale od dwóch tygodni. Według sondaży, obaj kandydaci przez cały czas szli niemal "łeb w łeb", osiągając niemal identyczne poparcie, a różnice w wynikach mieściły się w granicach błędu statystycznego. Jednak to od wyniku głosowania zależeć będzie, kto zajmie najwyższe stanowisko w państwie na najbliższe 5 lat. Czy będzie to Andrzej Duda, czy Rafał Trzaskowski? Wyniki exit poll, ogłoszone o godz. 21:00, czyli tuż po zamknięciu lokali wyborczych, jako pierwsze wskażą preferencje Polaków. Warto jednak pamiętać, że są to tylko dane sondażowe, a wyniki mogą różnić się od tych oficjalnych.

Exit poll: Kto wygrał wybory prezydenckie 2020?

Według sondażu exit poll przeprowadzonego 12 lipca 2020 roku, wybory prezydenckie dosłownie o włos wygrał Andrzej Duda z wynikiem 50,4 proc. Jego rywal, Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 49,6 proc. Jeżeli ten wynik potwierdzi się w danych PKW, przez kolejne 5 lat Andrzej Duda będzie pełnił najwyższe stanowisko w państwie.

Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 52,10 procent. Ile osób zagłosowało do godz. 21:00, dowiemy się o godz. 22:00, podczas kolejnej konferencji prasowej PKW.

Czym jest sondaż exit poll?

Sondaż exit poll przeprowadzany jest wśród wyborców, którzy wychodzą z lokali, w których oddawali swój głos. Ankieterzy pytają ich o to, na na kogo zagłosowali. Wyniki są spisywane i sumowane, a następnie podawane jako przybliżone wyniki wyborów, tuż po zakończeniu głosowania. Czy oficjalne wyniki wyborów będą takie same? To się okaże po ogłoszeniu ich przez Państwową Komisję Wyborczą, co nastąpi najpóźniej w najbliższy wtorek. Wszystko jednak wskazuje, że poznamy je już jutro.

W tegorocznych wyborach prezydenckich startowało 11 kandydatów, chcących objąć ten prestiżowy urząd. W pierwszej turze, 28 czerwca wzięli udział: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek i Waldemar Witkowski. Do drugiej tury przeszli: Andrzej Duda z wynikiem 43,5 proc. i Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 30,46 proc uprawnionych do głosowania.

Wybory 2020: