Dariusz Ch. zastrzelił 16-latka z Kazachstanu

i

Autor: Mucha / Super Express; FB, arch. serwisu

Niższy wyrok za zastrzelenie Kazacha

Dariusz Ch. zastrzelił 16-latka i uciekł! Sąd złagodził wyrok dla byłego policjanta

2022-09-08 22:05

Dariusz Ch. zastrzelił 16-letniego Kazacha, a potem uciekł z miejsca tragedii. Do zdarzenia doszło 1 listopada 2020 roku podczas polowania. Sąd Okręgowy w Lublinie skazał mężczyznę na 6 lat pozbawienia wolności, ale Sąd Apelacyjny złagodził karę i zmienił ją na 4 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności.

Tragicznie zdarzenie miało miejsce 1 listopada 2020 roku. Dariusz Ch. z kolegą Marcinem B. wybrali się do sadu przy Zespole Szkół Zawodowych w Kluczkowicach. W pewnym momencie mężczyźni zauważyli coś w krzakach. Dariusz Ch. oddał strzał! Wówczas okazało się, że trafiony został 16-letni Imanali z Kazachstanu. Mężczyźni uciekli, a chłopak zmarł w wyniku postrzału. Młody Kazach przyjechał do Polski, aby mieszkań w internacie i się uczyć. W sadzie zbierał jabłka. Na pewno nie przewidział, że w tym miejscu i tak młodo zginie od kuli myśliwego. Dzień po tragedii Dariusz Ch. i Marcin B. zostali zatrzymani przez policję. Prokuratura zarzuciła pierwszemu z nich zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Sąd Okręgowy skazał 52-letniego myśliwego, byłego policjanta, na karę 6 lat więzienia i zobowiązał do zapłaty 25 tys. zł nawiązki na rzecz babki zmarłego chłopca za nieumyślne spowodowanie śmierci. Z kolei Marcin B. został uznany za winnego nieudzielenia pomocy chłopcu, utrudnianie postępowania karnego i skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Czytaj również: Kierowcy i motorniczowie boją się agresywnych pasażerów. Zostaną funkcjonariuszami publicznymi?

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Sąd Apelacyjny uchylił wyrok w części dotyczącej nieudzielenia chłopcu. Sędzia Leszek Pietraszko powiedział, że obowiązkiem myśliwego jest absolutnie pewne rozpoznanie celu. - Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości myśliwy nie ma prawa oddać strzału - dodał. Mówił również że nie ma dowodów, które pozwalają na przyjęcie, że oskarżony miał zamiar, choćby ewentualny, pozbawienia życia człowieka. Pietraszko zauważył, że część dotycząca nieudzielenia 16-latkowi pomocy nie była objęta aktem oskarżenia. Obrona podkreślała, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, zaś reprezentująca babkę zabitego Kazacha adw. Sara Lipert uważa, że sąd pominął ważne okoliczności - fakt, że Dariusz Ch. był byłym policjantem, profesjonalnym myśliwym i powinny go obowiązywać wyższe standardy.

Ostatecznie kara dla Dariusza Ch. została zmniejszona z 6 do 4 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj także: Kacper usłyszał wyrok za zabójstwo 13-letniej Patrycji. Na tę wieść zalał się łzami