Urząd Miasta, miejskie spółki i straż miejska łączą siły w jednym celu. – Będziemy edukować mieszkańców, zwracać uwagę na konkretne problemy i wskazywać ich rozwiązania – podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Marta Wcisło. – To m.in.: dopłaty do wymiany kotłów, przyłączenie do sieci LPEC-u czy eko-patrol Straży Miejskiej.
Jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza na lubelskich osiedlach jest wymiana pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Ratusz może dofinansować taką inwestycję. – Nabór realizujemy w trybie ciągłym – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin. – Nie ogłaszamy naborów w określonym czasie, tylko zachęcamy mieszkańców, żeby pojawiali się w naszym wydziale i składali wniosek o dofinansowanie. Każdy, kto podejmie się takiej inwestycji, dostanie zwrot części kosztów.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej już od lat działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Władze spółki zachęcają mieszkańców do podłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej. – Korzystanie z ciepła systemowego powoduje ograniczenie emisji o ponad 70 razy, w porównaniu do emisji pochodzącej z przydomowych kotłowni opalanych węglem – podkreśla prezes Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Marek Goluch. – Wkrótce sprawdzimy, którzy z mieszkańców Węglina i Sławinka będą chętni na przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Spory udział w poprawie jakości powietrza ma też Zarząd Transportu Miejskiego. – Ciągle wymieniamy nasz tabor na bardziej ekologiczny – przyznaje prezes spółki, Grzegorz Malec. – Docelowo chcemy mieć ok. 150 trolejbusów i 70 elektro-busów, co pozwoli nam osiągnąć wskaźnik 50 proc. pojazdów niskoemisyjnych we flocie już na przełomie 2022 i 2023 roku.
Cały czas, kontrole naszych domowych pieców prowadzi Straż Miejska. Jak przyznają strażnicy, w ciągu ostatnich lat widać dużą poprawę w tym temacie.
– Jeszcze w 2016 roku, 11,3 proc. naszych kontroli domowych pieców kończyła się stwierdzeniem wykroczenia – przypomina komendant Straży Miejskiej w Lublinie, Jacek Kucharczyk. – Obecnie ten odsetek spadł do zaledwie 3,48 proc.
Wydarzenia związane z kampanią można będzie śledzić na portalach społecznościowych: „Miasto Lublin” oraz „Miasto to też Twój dom”.