Czy w piątek, 11 listopada można jeść mięso? Dyspensa dla wiernych archidiecezji lubelskiej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/JESHOOTS-com Czy w piątek, 11 listopada można jeść mięso? Dyspensa dla wiernych archidiecezji lubelskiej

Post w piątek 11.11?

Czy w piątek, 11 listopada można jeść mięso? Dyspensa dla wiernych archidiecezji lubelskiej

2022-11-10 13:15

Czy w piątek, 11 listopada można jeść mięso? Narodowe Święto Niepodległości (11.11) wypada w tym roku w piątek, a ten dzień wśród wiernych Kościoła katolickiego jest dniem postu. Osoby wierzące w piątki nie powinny jeść mięsa. Tym razem jest jednak inaczej. Biskupi w całej Polsce zdecydowali, że 11 listopada będzie można świętować, także jedząc mięso. Dyspensa obowiązuje także na Lubelszczyźnie. Biskupi proponują jednak alternatywę.

Czy w piątek można jeść mięso? Katoliccy wierni na tak postawione pytanie zasadniczo powinni odpowiedzieć, że „nie”, ale od tej zasady są też wyjątki. Dyspensy – czyli właśnie zwolnienia od danego postu czy zakazu – może udzielić np. biskup na terenie swojej diecezji. I tak jest właśnie w przypadku 11 listopada. Mimo że Narodowe Święto Niepodległości wypada w piątek, to wówczas można bez obaw zajadać się stekami, hamburgerami, parówkami czy nuggetsami z kurczaka.

Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik (zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego) udzielił dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada 2022 r. (piątek, Narodowe Święto Niepodległości) wszystkim wiernym Archidiecezji Lubelskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Archidiecezji – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Podobne decyzje podjęli biskupi w całej Polsce. Jednocześnie hierarchowie zachęcili do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłosierdzia i pobożności. Jednym słowem Katolicy mogą jeść mięso w piątek 11 listopada, ale jeśli się na to zdecydują, powinni np. więcej się modlić czy wesprzeć potrzebujących.

Kościelna zasada zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki oraz w Środę Popielcową, Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia. Piątki są dla katolików dniem wspomnienia śmierci Jezusa i stąd dodatkowy, cotygodniowy post.

Sonda
Czy przestrzegasz zakazu jedzenia mięsa w piątek?
Tajemniczy świat Beksińskiego w Lublinie. Na wystawę prac wielkiego artysty zaprasza Centrum Spotkania Kultur