Impulsem były odkrycia grobów sprzed 20 lat

i

Autor: Pracownia Aerchee Impulsem były odkrycia grobów sprzed 20 lat

Historię Lublina trzeba napisać na nowo? Zaskakujące odkrycia archeologów [AUDIO, ZDJĘCIA]

2018-07-24 19:37

Zbadanie fosy, odkrycie pochówków z przełomu XI i XII wieku i barbakanu – to wszystko pozwoli na nowo napisać średniowieczną historię Lublina, a było możliwe dzięki pracom archeologicznym prowadzonym na Placu Łokietka.

– Za nami cała masa odkryć i konserwacji zainspirowanych niedawnym odkryciem denara z końca XI wieku, a wcześniej, bo 20 lat temu, pochówku dziecka z grzechotką, która wyszła z użycia na początku XII wieku – mówi Robert Niedźwiadek z pracowni archeologicznej. To oznacza, że w tym czasie na ternie Lublina i okolic znajdowały się aż trzy cmentarze.

– Może to świadczyć, że byliśmy wtedy dużo większym ośrodkiem niż się dotychczas spodziewano – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

>>> Plejada gwiazd filmu, muzyki i sztuki! W weekend ruszają „Dwa Brzegi” [ROZMOWA]

Niemal na powierzchni całej przestrzeni badawczej obserwowano warstwę humusu pierwotnego

i

Autor: Archee Niemal na powierzchni całej przestrzeni badawczej obserwowano warstwę humusu pierwotnego

>>> Dramatyczna sytuacja w Grecji. Dwoje Polaków nie żyje. MSZ uruchomiło infolinię [ZDJĘCIA]

Takiej liczby nekropolii nie posiadał wówczas nawet Sandomierz, który był wtedy miastem stołecznym. Łącznie naliczono dziewięć jam grobowych, z czego trzy należały do osób dorosłych lub młodocianych. Badacze odkryli, że charakteryzowało je dokładne i staranne rozplanowanie.

– Tych osad było tutaj całe mnóstwo, ale nie było okazji do takich badań – dodaje Niedźwiadek. Przy okazji zbadano również dawny przebieg ul. Krakowskie Przedmieście i jej nawierzchnię.

>>> Twaróg sernikowy groźny dla zdrowia? Producent sam wycofuje go ze sklepów!

Wśród depozytów znalazły się nawierzchnie układane z bali drewnianych, miejscami osadzanych na legarach

i

Autor: Archee Wśród depozytów znalazły się nawierzchnie układane z bali drewnianych, miejscami osadzanych na legarach

Odkrycia potwierdziły wcześniejsze hipotezy, że na Krakowskim Przedmieściu, pomiędzy Bramą Krakowską a kamienicą nr 12, znajdowało się miejsce, gdzie grzebano zmarłych. Kolejnych odkryć archeolodzy spodziewają się na Czwartku, gdzie trwa remont kościoła.

Posłuchajcie, co o historycznych odkryciach mówili na antenie Radia ESKA archeolog, Robert Niedźwiadek i prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.


>>> Nadchodzi fala upałów! Gorące, afrykańskie powietrze napływa nad Polskę! [WIDEO]

Zobacz TO WIDEO: