Wielki Czwartek 2022 wielu kojarzy się ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Początek Triduum Paschalnego jest bardzo ważny dla praktykujących katolików. Warto wiedzieć - w Wielki Czwartek wspominamy w kościołach ustanowienie Eucharystii, którego dokonał Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Wierzący przekonują, że w trakcie wieczerzy Zbawiciel łamał i rozdawał chleb ze słowami „Bierzcie i jedzcie, to jest bowiem Ciało moje” (Mt 26,26). Po wieczerzy podał Apostołom kielich z winem ze słowami "Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". Po Wielkim Czwartku następuje Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Wielkanoc 2022.
Czytaj też: Kiedy Wielkanoc 2022 i dlaczego to święto ruchome? Odpowiedź was zaskoczy [ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2022]
Wielki Czwartek 2022: Czy obowiązuje post? Odpowiedź wielu zaskoczy
Jak już wyżej sygnalizowaliśmy, w Wielki Czwartek (w tym roku 14.04.2022) rozpoczyna się Triduum Paschalne, a w katedrach odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. Warto od razu zaznaczyć - ten dzień nie należy do świąt nakazanych, czyli pójście do kościoła nie jest obowiązkowe. Co więcej - tego dnia nie obowiązuje post. Jeżeli macie ochoty na potrawy mięsne, to Kościół Katolicki nie zabrania spożywania schabowych, karkówki, kurczaka itp..
Wielki Czwartek 2022. Życzenia dla kapłana. Jakie życzenia złożyć księdzu?
W Wielki Czwartek (14.04.2022) duchowni świętują ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Wierni chcą podziękować księżom za ich posługę i bezcenne wsparcie. Jakie życzenia złożyć kapłanom ze wszystkich stron Polski, a jakie znajomemu księdzu? Mamy dla was konkretne przykłady, których śmiało możecie użyć w Wielki Czwartek 2022.
Co jeszcze warto wiedzieć o Wielkim Czwartku? Tego dnia odprawiana jest msza krzyżma świętego. Jest to uroczysta eucharystia sprawowana w godzinach przedpołudniowych. W czasie tej mszy świętej biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo. Co warto podkreślić - ta msza nie należy do Triduum Paschalnego.
Przeczytaj koniecznie: Święconka - co do koszyczka? Tego nie wkładaj do święconki! Większość osób robi ten błąd, bo nie zna symboliki pokarmów ze święconki
Zobacz także w naszej galerii poniżej, co włożyć do koszyczka ze święconką - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ