Coraz mniej nowych księży. W Polsce pogłębia się kryzys powołań

Kościół katolicki w Polsce przeżywa poważny kryzys powołań. Dane z tegorocznych święceń kapłańskich pokazują jasno: liczba nowych duchownych systematycznie spada, a rośnie liczba diecezji, w których nie wyświęcono ani jednego księdza. Czy to chwilowy zastój, czy trwały trend, który zmieni oblicze polskiego kościoła?

Ksiądz

i

Autor: Pexels
Lublin SE Google News

Spis treści

  1. Coraz mniej święceń, coraz więcej pustych seminariów
  2. Gdzie pojawili się nowi duchowni?
  3. Zakony również z niższą liczbą święceń
  4. Dramatyczna sytuacja w kościele. Co dalej?

Coraz mniej święceń, coraz więcej pustych seminariów

Jak czytamy na portalu kosciol.wiara.pl, w 2025 roku kościół katolicki w Polsce zyskał jedynie 208 nowych księży – w tym 141 diecezjalnych i 67 zakonnych, to o 27 mniej niż w roku 2024. Szczególnie niepokoi fakt, że coraz więcej diecezji nie wyświęca żadnego kapłana, a jeszcze dekadę temu byłoby to nie do pomyślenia.

Gdzie pojawili się nowi duchowni?

Tradycyjnie najwięcej nowych księży przybyło w diecezji tarnowskiej – 13. Kolejne miejsca zajmują archidiecezja warszawska (12) i lubelska (10). To wyjątki – w większości diecezji liczby święceń nie przekraczają czterech. W niektórych przypadkach wyświęcono tylko jednego kapłana.

W archidiecezji krakowskiej – gdzie rok wcześniej wyświęcono 13 księży – w 2025 roku było ich już tylko 7. Po sześciu duchownych pojawiło się w archidiecezji łódzkiej i diecezji ełckiej, po pięciu m.in. w archidiecezji gdańskiej i przemyskiej, a także w diecezjach radomskiej i toruńskiej. Co ciekawe, w niektórych miejscach nie wyświęcono ani jednego kapłana.

W 2025 roku nowi księża nie pojawili się w:

  • archidiecezji wrocławskiej,
  • diecezji zamojsko-lubaczowskiej,
  • gliwickiej,
  • pelplińskiej,
  • drohiczyńskiej.

W seminarium greckokatolickim w Lublinie również nie było żadnych święceń – nikt nie kończył tam ostatniego roku.

Zakony również z niższą liczbą święceń

W 2025 roku męskie zgromadzenia zakonne zyskały łącznie 67 nowych kapłanów, podczas gdy rok wcześniej było ich 83, a dwa lata wcześniej – 86. Najwięcej wyświęcono w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy - 8, u Salezjanów - 7 oraz po 4 u Dominikanów, Chrystusowców, Franciszkanów i Paulinów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod sondą.

Sonda
Czy w Polsce potrzebne są kolejne kościoły?

Dramatyczna sytuacja w kościele. Co dalej?

Z roku na rok spada liczba alumnów w seminariach duchownych, a wielu z tych, którzy zaczynają formację, nie dociera do święceń. To poważne wyzwanie dla kościoła w Polsce – nie tylko duchowe, ale też organizacyjne i duszpasterskie.

Jeśli trend się utrzyma, w najbliższych latach wiele parafii – szczególnie tych w małych miejscowościach – może zostać bez księdza. Kryzys powołań nie jest już odległym zjawiskiem – dzieje się teraz, na naszych oczach.

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki