Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Miasto jak cyrkowa scena. Co nas czeka?

i

Autor: Rafał Michałowski - Zbiory Urzędu Miasta Lublin; wikimedia CC BY-SA 4.0 Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Miasto jak cyrkowa scena. Co nas czeka?

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Miasto jak cyrkowa scena. Co nas czeka?

2021-07-21 8:33

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie już od czwartku, 22 lipca. Niezwykłe wydarzenie – unikatowe w skali kraju – potrwa do niedzieli, 25 lipca. Co nas czeka? Centrum miasta będzie jak cyrkowa scena: niemal na każdym kroku będziemy mogli zobaczyć niezwykłe pokazy, a nad głowami mieszkańców i turystów spacerować będą highlinerzy na taśmach i linach. Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie: 22-25 lipca 2021 r.

Artystów nowego cyrku będzie można zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie i potrwa do niedzieli. Występować będą akrobaci, kuglarze, iluzjoniści, żonglerzy, klauni z różnych krajów. Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie: 22-25 lipca 2021 r.

Festiwal w swojej już 12. edycji wraca do dawnej formuły. Znowu, jak przed pandemią, główną atrakcją będą pokazy na ulicach miasta, jednak zachowane mają być ograniczenia sanitarne – zapowiadają organizatorzy. Przedstawienia uliczne będą się odbywały w wyznaczonych, odgrodzonych strefach, przy limitowanej liczbie widzów. Na spektaklach w zamkniętych przestrzeniach będą obowiązywały maseczki.

Mam nadzieję, że to nie będzie mocno odczuwalne dla publiczności. Apeluję o wcześniejsze przychodzenie, zajmowanie miejsc w wyznaczonych strefach i zachowanie dystansu społecznego – mówi dyrektor festiwalu, Rafał Sadownik, cytowany przez PAP.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, bezpłatne spektakle będą się odbywały na miejskich placach: Litewskim, Łokietka, po Farze oraz przed Centrum Kultury i na dziedzińcu browaru przy ul. Bernardyńskiej.

Tak zmieniał się Lublin przez 37 lat

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie: 22-25 lipca 2021 r.

Widowiskowy pokaz oparty na formule fire show z elementami akrobatyki pt. „The Propane Punk Show” zaprezentuje kilkunastoosobowa czeska grupa MansterVille & Blackout Paradox. Trzech fińskich artystów pokaże akrobatykę i żonglerkę w spektaklu „Motosikai”. Włoski klaun Matteo Galbusera wystąpi w pełnym absurdalnego humoru przedstawieniu „The Loser”, zaś argentyński artysta Rolando Rondinelli będzie tańczył i grał na naczyniach kuchennych.

Lubelska grupa przygotowana przez Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN i Fundację Sztukmistrze „Przyjaciele Sztukmistrza” zaprezentuje spektakl inspirowany twórczością Isaaca Bashevisa Singera z oprawą muzyczną bazującą na twórczości artystów o żydowskich korzeniach.

Biletowane przedstawienia będą się odbywały w cyrkowym namiocie rozbitym na błoniach pod Zamkiem. Będzie można tam zobaczyć belgijski spektakl „Der Lauf” złożony z żonglerskich etiud wykonywanych przez artystę z wiadrem na głowie. Wystąpi też francuski duet mimów Les GuMs w przedstawieniu będącym mieszanką klaunady, akrobatyki i muzyki – zapowiada PAP.

Urban Highline Festiwal Lublin 2021

Tradycyjnie podczas Carnavalu będzie też Urban Highline Festiwal, czyli pokazy chodzenia po taśmach na dużej wysokości, nad głowami widzów. Zgłosiło się do nich ponad 150 highlinerów z kraju i zagranicy. W mieście ma być rozwieszonych siedem taśm, m.in. między budynkiem Trybunału a kamienicami na Starym Mieście oraz ratuszem i Bramą Krakowską.

PRAWDA i FAŁSZ o Lublinie. WSTYD nie znać odpowiedzi! Szybki TEST o Lublinie [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego.