Byliśmy w Szpitalu Tymczasowym w Lublinie. Robi wielkie wrażenie [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

2020-12-12 8:56

Ten szpital naprawdę robi wielkie wrażenie. Zarówno swoim ogromem, jak i nowoczesnym sprzętem, który już za kilka dni będzie pomagał lekarzom i pielęgniarkom leczyć ludzi chorych na Covid-19. Szpital Tymczasowy, który w ciągu półtora miesiąca powstał w halach Targów Lublin będzie mógł przyjąć 402 chorych oddychających samodzielnie i 80-ciu w gorszej kondycji, których wspomagać będzie respirator. Całość kosztowała, bagatela, ok. 40 mln złotych.

Lekarze, którzy mieli możliwość przyjrzeć się z bliska wyposażeniu szpitala, bądź tylko przeczytać listę co znalazło się na sali chorych przyznają, że wiele mniejszych szpitali może na razie jedynie pomarzyć i takim standardzie. - Wszystko z najwyższej półki, jeśli nie przyda się w covidowcu, znajdzie swoje miejsce w innych placówkach - mówi anonimowo medyk. Większość urządzeń jest nowa. Łóżka, sprzęt, komputery, wyposażenie łazienek, gabinetów, itp. pachnie nowością. Nic dziwnego, wojewoda lubelski wydał na wyposażenie szpitala 13 mln, 12 mln zł warty jest sprzęt przekazany przez Agencję Rezerw Materiałowych. Adaptacja budynków Targów Lublin to 17 mln złotych.

Uruchomienie szpitala tymczasowego w Lublinie na ostatniej prostej

Wszystko robi naprawdę spore wrażenie. Do szpitala prowadzi podjazd dla karetek połączony z Izbą Przyjęć, z drugiej zaś strony bramki z automatycznymi termometrami. Sale chorych oddzielone są od „świata“ śluzami, tak aby nie mieszało się powietrze. Wewnątrz w kilkunastu rzędach stoją łóżka (hala podzielona jest na strefę dla kobiet i dla mężczyzn), pomiędzy którymi stworzono „stanowiska dowodzenia“ wyposażone w kamery. Każde łóżko posiada guzik systemu przywoławczego, podobne znajdziemy także w łazienkach rozmieszczonych na skrajach hali. Tam też umieszczono pokoje zabiegowe i pokoje socjalne dla personelu. Jeśli ziściłby się najgorszy scenariusz i szpital zapełniłby się całkowicie, do jego obsługi (łącznie z administracją) potrzeba będzie 700 osób. Oby nigdy tak się nie stało...Hala C, która ma przyjmować lżej chorych pacjentów jest już gotowa. - Ale ze względu na kompleksowy charakter opieki nad pacjentem z Covid-19 musi ruszyć z halą A, w której są respiratory. To ważne, ponieważ gdy stan pacjenta ulegnie pogorszeniu to pacjent będzie musiał zostać tam przeniesiony – informuje dr.n. o zdr. Magdalena Czarkowska, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego. Dlatego też pierwsi pacjenci, jesli zajdzie taka potrzeba, trafią tu dopiero w soBotę 19 grudnia. - Do szpitala tymczasowego trafią pacjenci chorzy na Covid-19, u których widoczne są objawy choroby - dodaje Czarkowska. Początkowo zacznie działać 40 łóżek „normalnych“ i 10 wyposażonych w respirator. Następne będą uruchamiane w miarę potrzeb.