BURZE nad Polską. OGROMNE straty i zniszczenia. Gdzie jest burza? [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Internautka Kołchoz/pixabay.com/SturmjaegerTobi

BURZE nad Polską. OGROMNE straty i zniszczenia. Gdzie jest burza? [RELACJA NA ŻYWO]

2020-06-23 23:00

Kolejna fala burz nad Polską. Jeszcze nie ustała walka ze skutkami poniedziałkowych nawałnic, a już pojawiły się kolejne ostrzeżenia synoptyków. We wtorek niespokojnie może być zwłaszcza na wschodzie kraju. Stolica Polski została w poniedziałek dosłownie zalana przez deszcz. W całym kraju wzrosło ryzyko powodzi. Jak wygląda aktualnie sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w Polsce? Gdzie jest burza? Śledźcie naszą relację na żywo!

Burze nad Polską. Wzrasta ryzyko powodzi. Gdzie jest burza?

W poniedziałek nawałnice spowodowały duże straty w całym kraju. We wtorek będzie podobnie? Synoptycy ostrzegają przed burzami nad Polską – dotoczy to zwłaszcza województw na wschodzie kraju. Gdzie jest burza? Jakiej pogody możemy się spodziewać? W tym artykule znajdziecie prognozy pogody i najważniejsze informacje o aktualnej sytuacji w kraju.

Burze nad Polską [RELACJA NA ŻYWO]

22:55 Pogoda na środę, 24.06

Prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem.

Na północy Polski w środę (24.06) dużo słońca - na Pomorzu (23°C), Wybrzeżu (24°C), a także na Warmii i Mazurach (24°C) oraz na Suwalszczyźnie (26°C) pogoda będzie najlepsza.

W centrum Polski (21°C) i na Południu pochmurno. Najbardziej będzie padać na Śląsku (20°C) i w Małopolsce (20°C). Póki co, bez burz. Tych, w wielu rejonach kraju, można się spodziewać w kolejnych dniach - w czwartek i w piątek.

22:20 Ostrzeżenia hydrologiczne

Na południu Polski obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III, II i I stopnia. Oznacza to wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych.

Czerwony alert dotyczy zlewni:

- Ropa, Wisłoka do ujścia Ropy
- Wisłoka do Krajowic
- Wisłok od Krosna do Rzeszowa
- Wisłok do Krosna
- San od Olchowów (Sanoka) do ujścia Wisłoka
- San od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły

Pomarańczowy alert (II stopień) dotyczy:
- zlewni: Breń
- zlewni: Wisłoka od ujścia Ropy do ujścia do Wisły
- zlewni: Wisła od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej (część prawobrzeżna)

Żółty alert (I stopień) dotyczy:
- zlewni: Wieprz od zbiornika Nielisz do ujścia Tyśmienicy
- zlewni: Bug do ujścia Uherki
- Bug od ujścia Uherki do Krzyczewa (bez Krzny)

20:53 Ostrzeżenia hydrologiczne I, II i III stopnia w południowo-wschodniej Polsce

Na terenie dwóch województw wciąż obowiązują ostrzeżenia przed powodzią. Żółty alert obowiązuje na terenie prawie całego województwa lubelskiego, w zlewni Wieprza, Krzny i Bugu, gdzie występują gwałtowne wzrosty stanów wody. Nieco gorzej jest w województwie podkarpackim i części województwa małopolskiego. Pomarańczowy alert obejmuje zlewnię Wisłoka od od Krajowic do ujścia, gdzie przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Stany alarmowe zostały przekroczone na Sanie, Wisłoku i Ropie w większej części województwa podkarpackiego oraz części województw małopolskiego i lubelskiego. Tam obowiązuje czerwony alert, czyli ostrzeżenie trzeciego stopnia.

21:25 Burza w obiektywie

Chociaż burze są zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, miłośnicy fotografii bardzo je lubią i często ryzykując zdrowiem i życiem, spędzają długie godziny z aparatem fotograficznym, by uwiecznić burzę na zdjęciach. Efekty często są zaskakujące.... i zachwycające!

20:55 Burze przesunęły się nad Ukrainę

Jak informuje serwis Blitzortung.org, ośrodki burzowe przesunęły się znad Polski na południowy wschód, nad terytorium Ukrainy, Rumunii i Mołdawii. To jednak chwilowa sytuacja. W nocy ponownie może zagrzmieć na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Mazowszu.

20:24 Co oznaczają ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

20:00 Ostrzeżenie I stopnia dla mieszkańców 8 województw!

IMGW podtrzymuje żółty alert pogodowy w aż 8 województwach. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje w:

  • woj. kujawsko-pomorskim,
  • woj. wielkopolskim,
  • woj. dolnośląskim,
  • woj. łódzkim,
  • woj. mazowieckim,
  • woj. świętokrzyskim,
  • woj. lubelskim,
  • woj. podkarpackim.

19:32 Burze z gradem na terenie Wielkopolski!

Nadal obowiązuje żółty alert dla mieszkańców całego województwa wielkopolskiego! - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 20 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - wyjaśnia synoptyk IMGW-PIB, Marek Pruchniewicz.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

19:01 Alarm przeciwpowodziowy na Podkarpaciu! Zobacz, gdzie obowiązuje

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart wprowadziła w części województwa podkarpackiego alarm przeciwpowodziowy oraz pogotowie przeciwpowodziowe. Jest to związane z intensywnymi opadami deszczu i spływem wód opadowych na rzece San oraz jej dopływach, a także niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii. Przeczytaj cały nasz artykuł.

18:27 Burze nad Polską spowodują powodzie? ALERT na Odrze

Opady deszczu ustały, jednak zagrożenie jeszcze nie minęło. Na Odrze, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna obowiązuje najwyższy alert hydrologiczny. Oznacza to, że poziom wody w rzece może przekroczyć stany alarmowe. Tak jest między innymi w Oławie i Brzegu, w woj. opolskim. Na wrocławskim odcinku Odry wstrzymana została żegluga.

18:00 UWAGA! Nadciąga burza! IMGW wydało żółte ostrzeżenie. Będzie bardzo mocno wiało

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało żółte ostrzeżenie (pierwszego stopnia) dla Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. Powodem są nadciągające burze. Poznaj szczegóły. Kliknij TUTAJ.

17:34 Podtopienia w Rzeszowie: zalało domy i mieszkania, wojewoda o nieprzemyślanych budowach

- Niektóre decyzje o lokalizacji inwestycji wielorodzinnych, też zabudowy jednorodzinnej były mniej przemyślane, a na pewno nie są przygotowane na odbiór większej ilości wody - powiedziała na konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w związku z podtopieniami w Rzeszowie. Przeczytaj cały nasz artykuł: Podtopienia w Rzeszowie: zalało domy i mieszkania, wojewoda o nieprzemyślanych budowach

17:00 Pojedyncze burze nad Wielkopolską

Pojedyncze burze przechodzą teraz nad województwem wielkopolskim. Towarzyszą im ulewne deszcze. Intensywne opady przechodzą jeszcze przez krańce wschodnie.

16:23 Park Planty w Radomiu zamknięty do odwołania

Radomskie służby miejskie podjęły decyzję o zamknięciu Parku Planty. Powodem są ostatnie ulewy, które mocno dały się we znaki także w regionie radomskim. Woda zalała system korzeniowy drzew, a to oznacza, że mogą się one przewracać niczym zapałki.

15:50 IMGW ostrzega przed kolejnymi nawałnicami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami oraz burzami z gradem dla terenu województw: łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego. 

15:18 Mieszkańcy pow. łańcuckiego zostaną ewakuowani?

Starosta Łańcucki wprowadził dziś (23 czerwca) alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu. Wprowadzenie alarmu związane jest z trudną sytuacją hydrologiczną oraz meteorologiczną na terenie powiatu. Starosta m.in. zobowiązał burmistrza oraz wójtów do przygotowania ludności i inwentarza do ewentualnej ewakuacji.

14:43 Stan rzek na Podkarpaciu. Czy grozi nam powódź?

Podkarpackie: stan rzek. Czy grozi nam powódź? W związku z intensywnymi opadami deszczu sytuacja w województwie podkarpackim jest ciężka. Podkarpaccy strażacy w ostatnim czasie do usuwania skutków silnych opadów deszczu w naszym regionie wyjeżdżali 640 razy. Jak wygląda sytuacja ze stanem rzek na Podkarpaciu?

14:10 Woda odcięła im drogę ucieczki. Mężczyzna i pies utknęli na wyspie

Wezbrany potok uwięził psa na wysepce pośrodku niebezpiecznego nurtu. Przechodnie zaalarmowali strażaków. Gdy druhowie przybyli na miejsce okazało się, że muszą uratować także mężczyznę, który sam chciał pomóc czworonogowi.

13:30 Ulewy spustoszyły okolice Limanowej

Ponad 200 razy wyjeżdżali strażacy usuwać skutki ulewy, która przeszła w nocy z soboty na niedziele nad Limanowszczyzną. Najbardziej ucierpiały gminy Jodłownik, Dobra, Tymbark, Mszana Dolna. Usuwanie skutków nawałnicy wciąż trwa.

13:00 Gdzie jest teraz burza?

Obecnie nad Polską nie przechodzą żadne nawałnice. Z ulewami muszą się jednak liczyć mieszkańcy wschodnich regionów Polski, m.in. Lubelszczyzny, Podkarpacia i Podlasia, a także Kujaw i Pomorza.

12:20 Ulewy na Podkarpaciu. Zalane piwnice, posesje, ulice

Z porannego komunikatu straży wynika, że 640 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w ostatnim czasie do usuwania skutków silnych opadów deszczu w naszym regionie. Jak wygląda sytuacja w związku z ulewnymi deszczami?

11.50 Polska wschodnia ZALANA DESZCZEM. Danie nie zostawiają złudzeń

IMGW opublikował dane, które potwierdzają to, co odczuł chyba każdy mieszkaniec wschodniej Polski – ta część kraju przez ostatnie 24 godziny została dosłownie zalana deszczem. W niektórych miejscach spadło z nieba po kilka centymetrów wody.

- W ciągu ostatniej doby najwyższe sumy opadów zanotowano w Tatrach - Dolina Pięciu Stawów (107 mm) - podaje IMGW.

11.35 Burze w Polsce. Opolszczyzna zagrożona powodzią?

Odra osiągnęła stan ostrzegawczy w poniedziałek (22 czerwca). Do wtorku jej poziom jeszcze wzrósł (512 cm) i wciąż może rosnąć, jednak według najnowszych prognoz, rzeka na wysokości Opola nie osiągnie stanu alarmowego, który wynosi 600 cm.

Więcej: Odra przekroczyła poziom 5 metrów, ale nie zagraża. Opole nie założy szandorów

11.00 Burze w Polsce. Małopolska walczy ze skutkami nawałnic

Sytuacja w Małopolsce jest już stabilna, a prognozy nie przewidują burz i nawałnic w tym regionie w najbliższym czasie. Wciąż jednak trwa walka ze skutkami opadów oraz niepokój, związany z poziomem wody w rzekach.

We wtorek przed południem ponad 1,5 tys. gospodarstw w Małopolsce nie miało prądu. Służby robią, co mogą, by energia wróciła do domów. Na 12 rzekach woda przekroczyła stany alarmowe i ostrzegawcze.

10.30 Burze nad Polską. Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe

Poziom wody po ulewnych deszczach, nawałnicach i burzach przekroczył stan alarmowy! Tak jest na dziewięciu wodowskazowych w dorzeczu Wisły. Maksymalnie o 50 cm został przekroczony w Hoczewie na rzece Hoczewka – informuje IMGW.

Stan alarmowy został przekroczony też na dziesięciu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Maksymalnie o 88 cm w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej.

10.05 Burze nad Polską. Sierpc zalany wodą!

Po ostatnim oberwaniu chmury wiele ulic na terenie miasta zostało dosłownie zalanych, a jak informują sami strażacy: momentami sytuacja wyglądała wręcz tragicznie. Działania ratowników trwały wiele godzin, a nawałnica spowodowała poważne straty.

Zobacz: Oberwanie chmury nad Sierpcem! Zalane ulice! [ZDJĘCIA]

9.40 Burze nad Polską. Kolejne ostrzeżenie dla Podkarpacia

Kolejne ostrzeżenie o silnym deszczu i burzach na Podkarpaciu. IMGW wydał alert I stopnia dla południowych i wschodnich powiatów województwa. Jeszcze do godz. 14.00 miejscami może zagrzmieć i intensywnie popadać. Czego konkretnie możemy się spodziewać?

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 20 mm do 30 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h – informują synoptycy IMGW.

9.10 Burze nad Polską spowodują powodzie? ALERT na Odrze

Choć opady deszczu ustały, zagrożenie jeszcze nie minęło. Na Odrze, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna obowiązuje najwyższy alert hydrologiczny. Oznacza to, że poziom wody w rzece może przekroczyć stany alarmowe. Tak jest między innymi w Oławie i Brzegu, w woj. opolskim. Na wrocławskim odcinku Odry wstrzymana została żegluga.

Zobacz: Czerwony alert hydrologiczny na Odrze! Pod Wrocławiem woda może przekroczyć stany alarmowe!

8.45 Burze nad Polską. Na Lubelszczyźnie ponad 100 interwencji strażaków

Połamane drzewa i konary, utrudnienia na drogach, ale przede wszystkim – zalane piwnice. To główne konsekwencje ulewnego deszczu i nawałnic na Lubelszczyźnie. Do wtorkowego poranka strażacy ponad 100 razy musieli ruszać w teren.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie Puławskim. Tam woda dosłownie płynęła ulicami, niszcząc to, co napotkała na swojej drodze. Wiele domów zostało podtopionych. Więcej: OGROMNA burza w Puławach. Ściana deszczu, ulice zamieniły się w rzeki [ZDJĘCIA, WIDEO].

8.15 Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla trzech województw

Po godz. 8.00 ostrzeżenie I stopnia obowiązuje na Lubelszczyźnie. Do godz. 12.00 na terenie województwa lubelskiego będzie intensywnie padać.

Podobnie jest na Podlasiu i Mazurach, ale tam opadom mogą towarzyszyć burze. W woj. podlaskim oraz na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego jeszcze do godz. 14.00 obowiązuje ostrzeżenie II stopnia o silnym deszczu z burzami.

7.55 Burze nad Polską. Podlasie skąpane w deszczu. Gdzie aktualnie pada?

IMGW ostrzega mieszkańców Podlasia i wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Tam jeszcze do godz. 14.00 obowiązuje ostrzeżenie II stopnia o silnym deszczu i burzach. I właśnie teraz opady objęły znaczną część regionu.

Od wczorajszego dnia najwięcej deszczu spadło w centralnej części woj. podlaskiego – informuje IMGW i podaje dokładne dane:

  • Fasty – 72,2 mm,
  • Jałówka – 56,3 mm,
  • Białystok – 54,4 mm,
  • Tykocin – 52,8 mm.

W ciągu najbliższych godzin, miejscami, zwłaszcza w pasie od Grajewa, przez Tykocin, po Szepietowo czekają nas kolejne ulewy/ Lokalnie możliwe są także burze, którym towarzyszyć mogą porywy wiatru do 65 km/h – informują synoptycy IMGW.

7.35 Burze nad Polską. Zamknięty most w Nowym Sączu

Przez zły stan techniczny i spowodowany ulewami wysoki poziom wody – zamknięty został most na rzece Kamienicy, który łączy Nowy Sącz z gminą Kamionka Wielka.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wprowadził pogotowie powodziowe w związku z podnoszącym się poziomem Dunajca, Kamienicy oraz potoku Łubinka. Rzeki już przekroczyły stany ostrzegawcze.

Zobacz: Prezydent Nowego Sącza wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe! Most na Kamienicy ZAMKNIĘTY

7.10 Setki interwencji w Warszawie. Stolica dotknięta przez burze nad Polską

W poniedziałkowe popołudnie, wieczór i noc strażacy w Warszawie mieli ręce pełne pracy. Wyjeżdżali około 250 razy, by mierzyć się ze skutkami nawałnicy, która przeszła nad stolicą kraju.

Najwięcej pracy było w dzielnicy Włochy – mówi w rozmowie z Radiem ESKA rzecznik stołecznej komendy, Michał Konopka. – Zalane ulice, posesje, garaże podziemne. Tego było tutaj najwięcej. Strażacy całą noc usuwali skutki zalań. Napływają kolejne zgłoszenia, więc cały czas pracujemy – zaznacza strażak.

Najgorsza sytuacja była w okolicach ulicy Radarowej i stadionu Okęcia.

6.50 Burze nad Polską. Ostrzeżenie IMGW dla sześciu województw

„Czerwony” alert na wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla sześciu województw i prognozuje intensywne opady deszczu i burze.

Ostrzeżenie II stopnia o silnym deszczu z burzami obowiązuje aktualnie:

  • w woj. podkarpackim,
  • w części woj. małopolskiego,
  • w części woj. świętokrzyskiego,
  • w woj. podlaskim,
  • w części woj. warmińsko-mazurskiego.

Z kolei w woj. lubelskim wprowadzono ostrzeżenie I stopnia o intensywnych opadach deszczu.

Alerty IMGW obowiązują jeszcze przez kilka godzin. Najdłużej komórki burzowe mogą się formować na północnym wschodzie kraju.

6.30 IMGW ostrzega! Znów burze nad Polską i ulewny deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia II stopnia o silnym deszczu z burzami oraz intensywnych opadach – dotyczy to wschodnich województw kraju.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express: KLIKNIJ TUTAJ!

Szacowanie strat po ulewach w Małopolsce