Z badań mogą skorzystać panie wieku od 40 do 75 lat, a kobiety w przedziale od 50 do 69 lat nie potrzebują skierowania od lekarza.
Jak wygląda mammografia?
Polecany artykuł:
Wczesne wykrycie guza daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie - Badanie składa się z czterech projekcji – wyjaśnia Andrzej Lackowski, technik elektroradiolog, który dyżuruje w mammobusie. - Jest to badanie uciskowe i nie jest bolesne, choć w głównej mierze zależy to od budowy piersi – dodaje.
Badanie trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwie projekcje na każdą pierś. Promieniowanie nie jest większe nić podczas RTG zęba.
Korzystaj z życia i zimy! SPRAWDŹ, które stoki na Lubelszczyźnie już działają!
- Takie badanie to jest życie i trzeba je robić – wyjaśnia jedna z lublinianek, która mimo mrozu przyszła zbadać swoje piersi. Dzięki jednemu z takich badań, dziś mogliśmy z nią rozmawiać. - Jestem po usunięciu guza, a wyszło to w czasie takiego badania – dodaje.
Posłuchaj dlaczego warto wykonać mammografię. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.
Lublinianki zachęcają inne mieszkanki to przychodzenia na badania. - Nie ma się czego bać. Lepiej wyjaśnić wcześniej, gdy coś się dzieje ze zdrowiem niż czekać, by było za późno – przekonują.
Wymogiem Narodowego Funduszu zdrowia jest czas, który upłynął od czasu ostatniego badania. Nie może być to wcześniej niż 2 lata.
Jak się zbadać?
Wystarczy wcześniej się zarejestrować dzwoniąc na numer 58 666 24 44. Numer działa od poniedziałku do piątku od godz 8.00 do 20.00 oraz w weekendy od 9.00 do 18.00. Każdego dnia z badań może skorzystać około 80 kobiet.
Mammobus stoi przed dawnym Pedetem, czyli obecnym Sezamem. Dyżurował będzie do 10 stycznia.