![Lublin SE Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-YkPG-hoCK-7Xgj_lublin-se-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Spis treści
- Czy temperatura 36,6 jest normalna?
- Jaką temperaturę ma zdrowy człowiek? Pojawiły się nowe dane
- Dlaczego temperatura ciała człowieka ulega zmianie?
Czy temperatura 36,6 jest normalna?
W połowie XIX wieku średnia temperatura ludzkiego ciała wynosiła 37 stopni Celsjusza, a kwestię tę ustalił niemiecki lekarz Carl Wunderlich. Na przestrzeni kolejnych lat skorygowano jednak tę wartość do 36,6 stopni Celsjusza i do dziś ludzie na całym świecie uważają ją za standard - człowiek posiadający taką temperaturę uważany jest za zdrowego. Co ciekawe, jakiś czas temu ukazały się nowe badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, które podważają powszechnie przyjętą wartość 36,6.
Jaką temperaturę ma zdrowy człowiek? Pojawiły się nowe dane
Choć jeszcze mało kto o tym wie, to okazuje się, że najnowsze badania dowiodły, iż średnia temperatura ciała człowieka cały czas spada - mniej więcej o 0,03 stopnia Celsjusza w ciągu 10 lat. Badacze z USA po wielu analizach doszli tym samym do wniosku, że 36,6 stopni Celsjusza nie jest już w teorii prawidłową temperaturą ciała. Co prawda nie ustalili oni nowej wartości, lecz uważają, że z pewnością jest ona niższa od aktualnie przyjętej.
Dlaczego temperatura ciała człowieka ulega zmianie?
Temperatura ludzkiego ciała ulega zmianie z kilku powodów. Jednym z kluczowych czynników są lepsze metody leczenia i tym samym poprawa zdrowia ludzi na całym świecie. Dodatkowo na przestrzeni lat zaczęliśmy lepiej i bardziej dbać o higienę, a dostęp do czystej wody nie jest już utrudniony w krajach rozwiniętych. To właśnie między innymi dzięki wymienionym powyżej powodom organizm zużywa mniej energii na walkę z różnymi chorobami, więc może się ochładzać.
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd