Chodzi o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pełne 500 złotych otrzymują ci, których dochód nie przekracza 1100 zł brutto. Pozostali mogą liczyć na kwotę, która uzupełnia ich dotychczasowe świadczenia do 1600 zł brutto.
– Do wielu wniosków dołączone było wymagane orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, co znacznie przyspiesza procedurę i ułatwia wydanie decyzji przyznającej świadczenie. W przypadku pozostałych spraw konieczne jest wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika – wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.
Krajowym liderem w złożonych wnioskach jest Lublin – do 8 listopada wpłynęło ich 18 700. Dla porównania ZUS w Zamościu przyjął w tym czasie nieco ponad 2 tys., zgłoszeń, a w Kraśniku było ich 1838.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim rozpatrzył już ponad 11 600 spraw, z czego 11 tysięcy to decyzje przyznające 500+ – dodaje Małgorzata Korba.
Komu przysługuje takie świadczenie? O szczegółach pisaliśmy TUTAJ!
500+ dla niesamodzielnych przyznają też inne instytucje. W całym kraju świadczenie uzyskało 189 tys. osób. Ponad 153 tys. wniosków trafiło do KRUS-u, a prawie 1,5 tysiąca – do instytucji wypłacających świadczenia byłym mundurowym.
Większość wniosków, bo ok. 60 proc. złożyły kobiety. Do co czwartego zgłoszenia było dołączone odpowiednie orzeczenie lekarskie. W przypadku pozostałych niezbędna jest ocena lekarska.
Polecany artykuł: