Dworzec PKP w Lublinie

i

Autor: Lichen99, CCO, wikipedia.org Dworzec PKP w Lublinie

Zmiany wokół dworca PKP! Sprawdź, co się zmieni. Sam możesz zgłosić uwagi do planów!

2017-06-18 16:35

Trwają konsultacje związane z projektem planu zagospodarowania dla rejonu dworca PKP. Mieszkańcy do 29 czerwca mogą zapoznać się ze zmianami. Uwagi do projektu planu można zgłaszać do 14 lipca.

Które tereny się zmienią?

Projekt planu dotyczy obszaru położonego w centralnej części miasta, na południe od historycznego zespołu zabudowy Starego Miasta, pomiędzy rzeką Bystrzycą, Czerniejówką a torami kolejowymi, w rejonie ulic: Dworcowej, Krochmalnej, 1-go Maja, Al.Zygmuntowskie i Piłsudskiego. Obejmuje obszar o powierzchni ok. 225 ha. Dziś obszar jest w dużym stopniu zurbanizowany, przemysłowo – składowy z zabudową mieszkaniową.

Nowy dworzec

Nowym elementem wpisanym w projekt planu jest służące całemu miastu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne - Lublin Główny, zlokalizowane przy istniejącym Dworcu Głównym PKP. Elementem integrującym dworce będzie tu przestrzeń publiczna placu przeddworcowego dedykowana w szczególności pieszym. W projekcie planu dodatkowo dopuszczono możliwość realizacji pieszego przejścia podziemnego łączącego centrum komunikacyjne z peronami kolejowymi.

Tereny zielone

Dla zachowania powiązań dworców z terenami zielonymi Parku Ludowego, place zorientowano w kierunku północno-zachodnim, a w sąsiedztwie Targów Lublin wyznaczono nową aleję parkową. Ponadto Zintegrowane Centrum Komunikacyjne od strony estakady ul. Lubelskiego Lipca 80' obudowano usługami towarzyszącymi (m.in.: galeria handlowa, hotele, biura, usługi gastronomi, kultury), zespołem wystawowym, a w paśmie nadrzecznym wyznaczono tereny zielone. W dalszej części, pomiędzy al. Piłsudskiego a rzeką Bystrzycą utrzymano jako funkcję dominującą reprezentacyjne tereny usług sportu i rekreacji.

Tereny historyczne i mieszkalne

Dla terenów w rejonie ulic 1-go Maja i Kunickiego zapisano możliwość realizacji zarówno funkcji mieszkaniowych-wielorodzinnych jak i usługowych. Dla zachowania historycznego charakteru dawnego przedmieścia Piaski zwanego Kazimierzem, by nie zatracić dawnych walorów ulicy miejskiej, w planie wskazano, gdzie w parterach budynków muszą znaleźć się usługi. Nakazano zachowanie m.in. historycznej linii zabudowy. Oprócz tego w pierzei ulic 1-go Maja oraz Kunickiego wprowadzono ograniczenia wysokościowe nawiązujące do obecnych gabarytów budynków.

Trakt komunikacyjny

Zgodnie ze wskazaniami zapisanymi w studium, w planie przewiduje się kontynuację ul. Lubelskiego Lipca 80' (tzw. „Trasa Zielona”) w stronę zachodnią do skrzyżowania z ul. Krochmalną i Diamentową w klasie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Przewidziano także teren pod nowe połączenia komunikacyjne na osi północ-południe, jedno z nich  w rejonie ul. Włościańskiej, natomiast drugie w rejonie ul. Stadionowej.

Nowe mieszkania

Pomiędzy ul. Stadionową, Krochmalną a Lubelskiego Lipca 80' wyznaczono miejsce dla nowej miejskiej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami w parterach, jak również tereny usługowe. Z uwagi na sąsiedztwo obiektów objętych ochroną konserwatorską wskaźniki zagospodarowania terenu dla nowej zabudowy odpowiednio ograniczono, by harmonijnie wpisała się w zastany kontekst historyczny. Dla obsługi obszaru wprowadzono nowy układ komunikacyjny w parametrach, które  pozwalają na realizację zadrzewionej alei śródmiejskiej. Na projektowaną aleję naniesiono przestrzeń publiczną w formie placu, z którego kładka lub przejście podziemne pozwala bezkolizyjnie przemieszczać się pieszym i rowerzystom przez przedłużenie ul. Lubelskiego lipca 80' (tzw. „Trasa Zielona”) w kierunku terenów zielonych i sportowo-rekreacyjnych położonych wzdłuż rzeki Bystrzycy.

ZOBACZ TEŻ >>> Najtańsze atrakcje w Lublinie. Gdzie się bawić i nie wydawać za dużo pieniędzy?

Natomiast obszar pomiędzy ul. Krochmalną a linią kolejową ma być przeznaczony pod usługi, obiekty produkcyjne oraz usługi z dopuszczeniem zajezdni autobusowej.

Projekt dostępny jest na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej UM Lublin w zakładce "planowanie przestrzenne".