ZGUBIONY dowód osobisty. To sprawa dla policji czy urzędników? Co zrobić? [AUDIO]

i

Autor: pixabay.com/Chronomarchie

ZGUBIONY dowód osobisty. To sprawa dla policji czy urzędników? Co zrobić? [AUDIO]

2020-01-09 12:32

Utrata dowodu osobistego może być problematyczna, nie tylko ze względu na brak możliwości udowodnienia swojej tożsamości. Jeśli dowód trafi w ręce oszusta, może on na nasze nazwisko wziąć kredyt, telefon na abonament lub nawet… wynająć mieszkanie. Co zrobić, gdy zgubimy portfel i dokumenty? Gdzie szukać pomocy i co robić?

Jak reagować w sytuacji utraty dowodu? To zależy, czy zostanie on nam skradziony, czy sami go zgubimy.

– My jako policja wkraczamy w sytuacji, jeśli mamy do czynienia z kradzieżą, czyli z wykroczeniem bądź też z przestępstwem – wyjaśnia Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Natomiast jeśli dowód zgubimy, to nie oznacza, że nie powinniśmy nic z tym robić. Jeśli osoba, która go odnajdzie nie będzie chciała go oddać, może się nim posłużyć na naszą niekorzyść.

W przypadku zgubienia dowodu osobistego trzeba ten fakt zgłosić jak najszybciej do najbliższego urzędu miasta lub gminy. Na nowy dowód poczekamy kilka tygodni, a w tym czasie posługiwać się będziemy specjalnym zaświadczeniem z urzędu. Problem z dowodem osobistym możemy też zgłosić za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl.

W przypadku kradzieży lub zgubienia portfela, w którym trzymaliśmy kartę płatniczą warto też zgłosić ten fakt do naszego banku. Blokada karty uchroni nas przed kradzieżą naszych pieniędzy. Dzięki aplikacjom instalowanym na naszych smartfonach, kartę możemy zablokować także bezpośrednio z poziomu telefonu.

Zgubiony dowód: to sprawa dla policji, czy urzędników? [AUDIO]