>>> Kolejne ulice w Lublinie zmienią nazwy! „Ostateczny akt dekomunizacji”
Zmieniły się nazwy lubelskich ulic, w następstwie także części przystanków komunikacji miejskiej. Teraz zburzone zostaną pomniki propagujące komunizm albo nawiązujące do czasów PRL-u.
W całym województwie jest 88 obiektów wytypowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. W Lublinie – jak tłumaczy rzecznik wojewody lubelskiego – znajdują się często w centrum miasta.
Polecany artykuł:
– Pomnik poświęcony pamięci Raabego i Czugały. Na ul. Radziszewskiego odsłonięto również ich popiersia. Wyrazistym znakiem czasów stalinowskich są tablice upamiętniające np. pierwsze posiedzenie komitetu obwodowego PPR w 1942 roku przy ul. Bernardyńskiej – wylicza Radosław Brzózka.
Właściciele pomników czy nieruchomości (często samorządy) do końca marca mają czas na usunięcie „komunistycznych” symboli. Jeśli tego nie zrobią – podobnie jak w przypadku ulic – zarządzenie zastępcze wyda wojewoda lubelski.
>>> Lubelskie: Rekordowa liczba zachorowań na grypę. Szpitale wstrzymują odwiedziny
Z Radosławem Brzózką, rzecznikiem wojewody lubelskiego, rozmawiał reporter ESKI Lublin, Mateusz Kasiak. Posłuchaj!
>>> Lubelskie: Składki ZUS dla przedsiębiorców idą w górę. Wysokość składek i e-składka w 2018
Wstępną listę pomników i tablic, kilka miesięcy temu, stworzył lubelski IPN. Teraz przeprowadzi ponowną analizę historyczną, by – jak tłumaczy Urząd Wojewódzki – nie było wątpliwości co do ocen konkretnych obiektów.
Wartość dekomunizacji w Lubelskiem oszacowano na 300 tys. złotych.