Dieta nastolatka ma ogromne znaczenie

i

Autor: mat. prasowe Dieta nastolatka ma ogromne znaczenie

ZBUNTOWANA DIETA: O tym, co siedzi w głowie i… na talerzu nastolatka opowiada psychodietetyk Luxmedu

2017-10-23 10:48

Okres dojrzewania - burza hormonów, huśtawka emocji, labirynt pokus, pryszcze na twarzy i chaos w głowie. Irytacja i stres, bo rzeczywistości daleko do ideału, wokół za dużo zmian,  a szukanie swojego miejsca w świecie to nie lada wyzwanie. Nastolatek codziennie doświadcza rewolucji, co wyczerpuje całe pokłady jego energii. Jaką rolę w tak wybuchowym okresie życia pełni dieta? Znaczącą! Oto dowody.

Uwaga! Teren budowy nawyków żywieniowych 


Nastolatek wkracza w świat dorosłych. To tak, jakby stąpał po linie nad przepaścią. Buduje siebie, po omacku szuka, planuje, doświadcza, zderza się z rzeczywistością i silnie ją przeżywa. Na tym etapie musi zrozumieć, że lody i popcorn wcale nie są lekiem na złamane serce, dodatkowa porcja szarlotki nie rozwiąże codziennych problemów, paczka chipsów i piwo to nie najlepsi kompani imprez, a tabliczka mlecznej czekolady nie zasługuje na miano ‘nagrody pocieszenia’! Nie bez powodu mówi się: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dorastanie to czas, kiedy człowiek przebudowuje i utrwala całe spektrum nawyków związanych z jedzeniem. Dobrze, jeśli na poboczu krętej drogi ktoś ustawi drogowskazy. Nawyki żywieniowe to fundamenty przyszłych zachowań jedzeniowych, tworzone od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio ich nie ukształtujemy, prędzej czy później uchybienia dadzą o sobie znać, wpychając wprost w ramiona zaburzeń odżywiania.


Stres i emocje vs. jedzenie


Badania potwierdzają wpływ jedzenia na stan emocjonalny nastolatka. I większość cieszy fakt, że czekolada pomaga w niwelowaniu stresu. Jest jednak druga strona medalu. Na młodego człowieka czai się multum wyzwań, wiele go przerasta. Silne emocje i chroniczny stres, których doświadcza, często sterują jego sposobem odżywiania. Wyzwalają produkcję hormonów napędzających apetyt, by następnie ujawnić się pod postacią kompulsywnego podjadania lub nagradzania się smakołykami. Brzmi jak idealny przepis na dodatkowe kilogramy! Te zaś w dobie promowanego ideału ciała mogą stać się kolejnym źródłem stresu. Aby przerwać to szalenie rozpędzone koło, trzeba dotrzeć do sedna zajadanego problemu, wypracować indywidualną strategię radzenia sobie z codziennymi próbami sił i nadmiarem emocji.


Poczucie umiejscowienia kontroli – z czym to się je?


Mowa tutaj o czymś, co rozstrzyga, jak każdy z nas tłumaczy sobie wydarzenia zaistniałe w jego życiu. Jeśli nastolatek posiada wewnętrzne poczucie kontroli – to, co się mu przydarzy uzna za rezultat własnego zachowania. Jeśli charakteryzuje go zewnętrzne poczucie kontroli, będzie wierzył, że wydarzenia w jego życiu determinowane są przez czynniki zewnętrzne, np. szczęście. Rozpoznanie mechanizmu, który steruje młodym człowiekiem, pozwoli zrozumieć jego sposób interpretacji rzeczywistości oraz własnych działań. Poczucie umiejscowienia kontroli przekłada się na sposób funkcjonowania w każdej sferze życia. Determinuje podejście nastolatka do kwestii odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, ale wpływa też na jego poczucie pewności siebie, ambicje, wyniki w nauce, sposób radzenia sobie ze stresem. Poznanie siebie jest podstawą. Pozwala przestać błądzić - dobrać odpowiednią dietę i plan działania. Pełni rolę kompasu na drodze ku dorosłości.


Dieta młodego rebelianta


Odpowiednio zbilansowana dieta to nieodłączny element tarczy każdego buntownika. Jak więc powinien jeść? Przede wszystkim regularnie, dzięki temu uniknie napadów głodu, a świat wyda mu się nieco bardziej przyjazny. Dieta musi być „szyta” na miarę potrzeb dojrzewającego organizmu. Zróżnicowana, bogata w pełnowartościowe węglowodany złożone, żelazo, potas, cynk, wapń, a także magnez i witaminy (głównie z gr. B) – wspomogą pracę układu nerwowego, dzięki czemu nastolatek lepiej poradzi sobie ze stresem. Jeśli dodatkowo ograniczy spożycie cukru, soli, szkodliwych tłuszczów oraz używek utrudniających wchłanianie makroskładników, zyska pełen bak energii, by sprostać wyzwaniom.


Psychodietetyk – wsparcie w okresie dojrzewania


Łatwiej stawić czoła rzeczywistości i zaakceptować zmiany zachodzące w organizmie, kiedy zna się siebie, rozumie proces dojrzewania i czuje realne wsparcie. Psychodietetyk to ktoś, kto wyciągnie rękę do nastolatka: pozwoli mu lepiej poznać siebie i swoje ciało, rozpozna przyczyny problemów związanych z jedzeniem, pomoże w procesie budowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych, wesprze i zmotywuje do zmian. Podpowie, jak radzić sobie ze stresem i odzyskać kontrolę nad emocjami, jak wybić z głowy błędne przekonania oraz zaakceptować siebie i swoje ciało w obliczu prawdziwej nawałnicy zmian. 
Mgr Anna Jędrych
Psycholog, psychodietetyk

W poradni psychologicznej CM Luxmed ul.Zwycięska 6A można uzyskać specjalistyczną poradę oraz wykonać niezbędne badania psychologiczne i psychodietetyczne.
 

Luxmed

i

Autor: mat. prasowe Luxmed


www.luxmedlublin.pl

Artykuł sponsorowany