Kim jest weterynarz?
Weterynarz to osoba, która zajmuje się leczeniem, a także diagnozowaniem i badaniem zwierząt. Przyjmuje się, że weterynaria jest trzecią z nauk lekarskich, tuż obok niej sytuuje się oczywiście medycyna i stomatologia. Studia na tym kierunku trwają 5,5 roku. Weterynarz oprócz wykształcenia otrzymuje także uprawnienia do wykonywania zawodu, które są wydawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. Weterynarz ofert pracy może szukać poprzez portale, np. Pracuj.pl lub samodzielnie – roznosząc CV do gabinetów weterynaryjnych.
Gdzie może pracować lekarz weterynarii?
Jakby się nam mogło wydawać, nie tylko w gabinetach i lecznicach, ale również:
- W inspektoracie weterynaryjnym
- Ubojni
- Fermie hodowlanej
- Zakładzie produkcyjnym
- Placówce naukowo-badawczej
- Prywatnych przychodniach, klinkach.
Lekarz, który posiada co najmniej 5 lat doświadczenia, może otworzyć prywatną klinikę, natomiast 2-letni staż pracy uprawnia do założenia przychodni.
Czym zajmuje się weterynarz?
Weterynarz zajmuje się leczeniem zwierząt domowych i hodowlanych. Nie tylko bada i diagnozuje stan zdrowia, lecz także leczy i zapobiega wszelkim chorobom, a dodatkowo udziela konsultacji w zakresie pielęgnacji zwierząt. Lekarz weterynarii również ocenia i kontroluje środki spożywcze odzwierzęce. Może on wypisywać recepty oraz wydawać opinie i orzeczenia.
Jakie cechy powinien mieć dobry weterynarz?
Najważniejsze, jak chyba w każdym zawodzie, jest powołanie. Ważna jest tutaj pasja i do zwierząt, i do tego, co się wykonuje. Jaki musi być dobry weterynarz?
- Musi mieć odpowiednie podejście do zwierząt. Często zachowują się one agresywnie, dlatego ważne, aby weterynarz znał sposób, w jaki sposób je ujarzmić.
- Weterynarz bardzo często podejmuje kluczowe decyzje, więc powinien być odpowiedzialny i mieć świadomość swoich decyzji.
- Warto, aby osoba wykonująca ten zawód była otwarta na nieustanny rozwój, dokształcanie się, uczestnictwo w kursach, szkoleniach. Medycyna to taka branża, która nieustannie i w dynamiczny sposób się rozwija, a weterynarz musi za nią nadążyć.
Jak mogę zostać weterynarzem?
Aby pracować w tym zawodzie należy, jak wcześniej wspominaliśmy, ukończyć 5,5-letnie studia na wydziale medycyny weterynaryjnej. Kolejnym krokiem jest złożenie przysięgi, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii. Po zakończonych studiach należy uzyskać prawo do wykonywania zawodu, które nadaje powołana do tego izba lekarsko-weterynaryjna na zgłoszony wniosek absolwenta. Warto wiedzieć, że studia nie posiadają żadnej specjalizacji. Istnieje jednak możliwość, aby po dwóch latach pracy w tym zawodzie udać się na studia specjalizacyjne, które są organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Tam, dostępnych jest 17 różnych specjalizacji, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.