Medycyna, czyli początek drogi do zawodu lekarza
Prekursorem medycyny jest Hipokrates, który do dnia dzisiejszego jest bardzo istotną osobą ze względu na przysięgę lekarską składaną przez przyszłych lekarzy. Medycyna to nauka oparta na doświadczeniu, czyli jest to nauka empiryczna. Obejmuje swoim zakresem wiedzę o zdrowiu, jak i chorobach dotykających człowieka. Dodatkowo medycyna to także nauka o sposobie leczenia chorób i metodach, dzięki którym można tych chorób uniknąć.
Swoją wiedzą medycyna obejmuje wiele dziedzin, wśród których można wymienić między innymi: biochemię, anatomię, histologię, immunologię, embriologię, biofizykę, fizjologię i biologię medyczną. To nauki podstawowe. Dalsze kształcenie obejmuje już szczegółową wiedzę z zakresu dermatologii, chirurgii czy diagnostyki obrazowej.
„Praca” jako lekarz zaczyna się od długiej edukacji, jednak to bardzo istotny moment. Okres kształcenia lekarza obejmuje:
- jednolite studia, równorzędne magisterskim na Wydziale Lekarskim wybranej Uczelni Medycznej, które trwają sześć lat;
- staż podyplomowy trwający trzynaście miesięcy;
- Lekarski Egzamin Państwowy;
- specjalizację, której czas zależy od stopnia specjalizacji oraz dziedziny wiedzy, jakiej dotyczy.
Tytuł lekarza otrzyma osoba, która skończyła:
- medycynę,
- stomatologię,
- medycynę weterynaryjną.
Praca w zawodzie lekarza
Ukończone studia na Wydziale Lekarskim Uczelni Medycznej umożliwiają pracę jako lekarz ogólny. Jednak bardzo istotne jest, aby młody adept medycyny znalazł specjalizację, w której będzie ekspertem. Sprawi to, że poszerzy on swoją wiedzę w wybranym obszarze oraz pozwoli to znaleźć ciekawą pracę.
Oferty pracy skierowane do lekarzy obejmują pracę w: klinikach, szpitalach, publicznych i prywatnych przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich, stacjach pogotowia lekarskiego, sanatoriach, placówkach naukowych i badawczych oraz na uczelniach wyższych. Ciekawe oferty zatrudnienia oferują także portale internetowe, takie jak pracuj.pl, gdzie dostępne są oferty pracy z całej Polski. Lekarze specjalności takich jak ginekologia, endokrynologia, chirurgia, ortopedia, dermatologia, urologia, alergolog, pulmonolog, pediatra, neonatolog czy internista mogą znaleźć zatrudnienie, otwierając własny, prywatny gabinet lekarski.