Krzysztof Żuk o budowie nowego stadionu w Lublinie: „Będzie służyć nie tylko żużlowi”
Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas czwartkowej konferencji odniósł się do wypowiedzi ministra sportu Sławomira Nitrasa, który w rozmowie z Kanałem Sportowym przyznał, że budowa nowego stadionu żużlowego w Lublinie to zadanie dla samorządu. Żuk wyjaśnił, że hala wielofunkcyjna z funkcją stadionu żużlowego będzie miała charakter ponadregionalny, bo będzie służyć nie tylko żużlowi, ale również sportom zespołowym, lekkoatletyce, a także innym wydarzeniom np. koncertom.
„W związku z tym kwalifikuje się do dofinansowania ze środków Totalizatora Sportowego. Procedura obowiązuje wszystkich i jest obiektywna. Z całą pewnością złożymy do dofinansowania wniosek zawierający dokumentację, bo spełniać on będzie wymogi stawiane przez ministerstwo sportu” – stwierdził w czwartek Żuk, wyrażając nadzieję na uzyskanie dotacji.
Podkreślił, że pod uwagę brane były od samego początku trzy możliwości źródeł pozyskania funduszy na inwestycję:
- z dofinansowaniem rządowym,
- z budżetu miasta,
- przy wsparciu partnerów prywatno-publicznych.
Prezydent poinformował, że dokumentacja wykonawcza powinna być gotowa do końca br., a szacowany koszt inwestycji wynosi obecnie ponad 300 mln zł. Według Żuka budowa mogłaby się rozpocząć w 2025 r. i potrwać około dwóch lat.
Kandydat na prezydenta Lublina Robert Derewenda (PiS): „Ja ten stadion wybuduję”
Do słów ministra Nitrasa odniósł się również kandydat PiS w wyborach na prezydenta Lublina Robert Derewenda. Skrytykował to, że obecny rząd „nie pomoże samorządowi w wybudowaniu stadionu żużlowego” w mieście, gdzie rządzi polityk Platformy Obywatelskiej.
„Ja ten stadion wybuduję dla żużla, dla fanów, dla Lublina, dla Polski. I wybuduję go szybciej niż trwają obietnice Krzysztofa Żuka, że ten stadion powstanie” – zapowiedział Derewenda. Nie sprecyzował, skąd miałyby pochodzić środki finansowe na inwestycję. „Mam nadzieję, że jednak uda się porozumieć z rządem Polski” - dodał.
Podczas konferencji przypomniano, że kandydaci PiS w wyborach parlamentarnych deklarowali rządowe dofinansowanie do budowy nowego stadionu żużlowego w Lublinie i wpisanie go do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w Polsce.
Gdzie miałby powstać nowy stadion żużlowy w Lublinie?
Nowy wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny z funkcją stadionu żużlowego z torem o długość 343 metrów i trybunami na 18,5 tys. widzów planowany jest w dolinie rzeki Bystrzycy, w rejonie ulic Ciepłej i Krochmalnej. Szacunkowy koszt budowy to obecnie ponad 300 mln zł. Obecnie zawody odbywają się na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, który powstał w 1948 r.
Kto kandyduje na prezydenta Lublina w wyborach samorządowych?
W kwietniowych wyborach samorządowych o urząd prezydenta Lublina powalczą czterej kandydaci. Są nimi:
- Krzysztof Żuk – walczy o reelekcję startując z własnego komitetu z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina (miastem rządzi od 2010 r.); jest wiceprzewodniczącym PO na Lubelszczyźnie,
- Robert Derewenda – startuje z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Jest dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i radnym miejskim od 2018 r. (należy tu do klubu PiS); nie jest działaczem żadnej partii politycznej,
- Ryszard Zajączkowski – startuje z komitetu Lublin Przyszłość i Tradycja. Zawodowo jest związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim; nie jest działaczem żadnej partii politycznej,
- Marcin Nowak – kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Jest wykładowcą akademickim i radnym miejskim od ponad 17 lat, a także działaczem partii Nowa Demokracja-Tak.
Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?
Pierwsza tura wyborów samorządowych w 2024 roku, podczas których wybrani zostaną prezydenci i burmistrzowie poszczególnych miast oraz wójtowie gmin, została zaplanowana na 7 kwietnia (niedziela). Z kolei druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia (niedziela).