michał krawczyk

i

Autor: Michał Krawczyk Facebook

wybory samorządowe

Wybory samorządowe 2024. Listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku woj. lubelskiego

2024-03-13 20:41

Już wiadomo, kto z Koalicji Obywatelskiej wystartuje w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego. Na listach znajduje się m.in. były minister sprawiedliwości, wieloletni działacz Lewicy Grzegorz Kurczuk, który zawiesił swoje członkostwo w partii.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie Stanisław Żmijan zaprezentował  kandydatów KKW Koalicja Obywatelska do sejmiku województwa lubelskiego.

Chcemy oddać samorząd znowu społeczeństwu, tak jak to było po 1989 roku. Chcemy przywrócić kompetencje samorządom, ale także należne im środki finansowe – zaznaczył Żmijan.

Przekazał, że przeznaczone będą przede wszystkim na działalność gospodarczą i społeczną.

Pomniki w każdym mieście, nawet zasłużonych ludzi, na pewno nie będą priorytetem. W pierwszej kolejności będziemy rozwiązywać problemy ludzi – zapewnił.

Liderem w okręgu obejmującym miasto Lublin została radna sejmiku ostatnich trzech kadencji Bożena Lisowska, która bezskutecznie ubiegała się o mandat posłanki w wyborach parlamentarnych w 2023 r.

Jako Koalicja Obywatelska obiecujemy, że skończymy z pięcioma latami marazmu inwestycyjnego w województwie lubelskim – podkreśliła kandydatka.

Mówiąc o priorytetach, Lisowska wskazała m.in. na inwestycje w poprawę ochrony zdrowia, w odnawialne źródła energii, poprawę komunikacji kolejowej w województwie. Podkreśliła również efektywną walkę ze smogiem.

Pomożemy naszym mieszkańcom wymienić kopciuchy, ale także damy im narzędzia do tego, aby w systemie prosumenckim wytworzona energia była odbierana, ponieważ w zainwestujemy w zaniedbane linie energetyczne i magazyny energii – podkreśliła.

Z drugiego miejsca wystartuje wieloletni działacz Lewicy Grzegorz Kurczuk, który w rozmowie z PAP przekazał, że zawiesił swoje członkostwo w partii.

Nie zgadzam się z Włodzimierzem Czarzastym, z kierownictwem centralnym i częścią lubelskiego (kierownictwa). Uważam, że dawna opozycja, obecnie koalicja rządząca powinna pójść razem do wyborów samorządowych i zrobić to, co zrobiono już na szczeblu centralnym – ocenił.

Kurczuk był senatorem, wicemarszałkiem Senatu oraz posłem (1997-2007). Zajmował również stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Leszka Millera. Od 2019 roku jest prezesem Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie.

Trzeci na liście do Sejmiku jest prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny Henryk Łucjan. Na dalszych miejscach znaleźli się: była reprezentantka Polski w piłce ręcznej Iwona Nabożna, przedsiębiorca Mirosław Świerz i samorządowiec Robert Lipiński. Listę kandydatów i kandydatek w okręgu nr 1 zamyka wieloletnia kanclerzyni Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Ewa Abramek.

Liderem listy w okręgu obejmującym powiaty wokół Lublina (teren dawnego woj. lubelskiego) jest przedsiębiorca Andrzej Ścibior. „Jedynką” w okręgu bialskopodlaskim został szef lubelskich struktur PO, dyrektor KOWR w Lublinie Stanisław Żmijan. Z pierwszego miejsca w okręgu chełmskim wystartuje miejski radny Świdnika Waldemar Białowąs. Radna sejmiku, lekarka Zofia Woźnica jest liderką listy w okręgu zamojskim.

Zdaniem posła Michała Krawczyka (PO) przez ostatnie lata samorząd traktowany był „przez PiS-owską władzę, jak taki niepotrzebny element funkcjonowania państwa; taka kula u nogi, której trzeba się pozbywać”.

Przed nami bardzo ważny czas dla polskich samorządów. Sejmik województwa lubelskiego będzie miał do dyspozycji ogromne pieniądze – 10 mld zł tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonego dla województwa lubelskiego – zwrócił uwagę.

W wyniku wyborów z października 2018 r. władzę w regionie przejęło PiS (18 mandatów). Po 7 mandatów w Sejmiku zdobył koalicyjny komitet PO .N KO oraz PSL, natomiast SLD Lewica Razem – jeden.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów ma się odbyć dwa tygodnie później.

Zobacz zdjęcia: Kazimierz Dolny w pierwszej połowie XX w. Zobacz archiwalne zdjęcia

Wieczorny Express - Marcin Piątkowski