Wszystko o zawodzie żołnierza

i

Autor: brak danych Wszystko o zawodzie żołnierza

Wszystko o zawodzie żołnierza

2019-03-04 8:00

Praca w mundurze nadal przyciąga wielu pasjonatów. Chętni mogą wstąpić w szeregi armii. Jak wygląda służba w wojsku? Jakich warunków mogą spodziewać się przyszli kandydaci? Czy jest to służba dla każdego?

Zawód żołnierz

Żołnierzem zawodowym może być osoba, która została zaangażowana na stałe lub też czasowo do służby. Jeszcze kilkanaście lat temu, duża część mundurowych wiązała się z armią na całe swoje życie. Wstępowali oni w szeregi wojska już dość wcześnie. Obecnie tendencja ta uległa znacznej zmianie. Żołnierzami zawodowymi bardzo często chcą zostać absolwenci uczelni wyższych, którzy w wojsku widzą dla siebie szansę na stabilizację zawodową.

Co przyciąga do pracy w wojsku?

Kandydatów do pracy w wojsku przyciągają głównie przywileje w postaci wcześniejszych uprawnień emerytalnych, stabilizacji, pewności awansu i kontaktu z najnowszymi technologiami. Dzięki służbie można stać się również uczestnikiem misji zagranicznych, co wiąże się z możliwością podróżowania po świecie.

Jak wygląda praca w wojsku?

Warunki pracy zależą w główniej mierze od specyfiki danej jednostki wojskowej. Bez względu jednak na to, gdzie trafi świeżo upieczony żołnierz, będzie on musiał dostosować się do funkcjonowania w mocno shierarchizowanej strukturze.  Nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa, żołnierz musi wykonywać rozkazy swoich przełożonych oraz bezwzględnie przestrzegać obowiązujących regulaminów.

Wszystko o zawodzie żołnierza

i

Autor: brak danych Wszystko o zawodzie żołnierza

Kto może zostać żołnierzem?

Idealny kandydat na żołnierza musi być osobą mocno zdyscyplinowaną. Niezbędna jest doba kondycja fizyczna oraz doskonałe zdrowie. Bardzo ważną rolę odgrywa również posłuszeństwo, które jest niezbędne w przypadku konieczności wykonywania rozkazów przełożonych.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to jego poziom zależny jest od korpusu, w którym będzie pełnił służbę dany żołnierz. W przypadku korpusu podoficerów wymagane jest jedynie wykształcenie zawodowe. W korpusie chorążych, należy być przynajmniej absolwentem szkoły średniej, natomiast korpus oficerów, stawia przed kandydatami obowiązek legitymowania się wykształceniem wyższym.

Żołnierze mogą zdobywać wiedzę zawodową na jednej z uczelni wojskowych. Zaliczają się do nich:

  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie,
  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Praca żołnierza z pewnością nie będzie monotonnym zajęciem i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Niesie ze sobą również spokój związany z zapewnieniem stabilizacji zawodowej. Do munduru wciąż jeszcze brakuje wielu kandydatów, jest to więc dobry moment, by spróbować swoich sił.