Wścieklizna w woj. lubelskim. Stwierdzono kolejne ognisko choroby

i

Autor: Pixabay Wścieklizna w woj. lubelskim. Stwierdzono kolejne ognisko choroby

Wścieklizna

Wścieklizna w woj. lubelskim. Stwierdzono kolejne ognisko choroby

2024-11-13 11:26

O stwierdzeniu 16. ogniska wścieklizny w Lubelskiem poinformował w środę Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Chorobę wykryto u lisa w powiecie tomaszowskim (woj. lubelskie). Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązują szczepienia kotów.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Smyl podała w opublikowanym w środę komunikacie, że wściekliznę wykryto u lisa wolno żyjącego w miejscowości Steniatyn w gminie Łaszczów, w powiecie tomaszowskim. To szesnaste ognisko wścieklizny stwierdzone w województwie lubelskim w tym roku 2024 roku, z czego większość w październiku (siedem ognisk) i w listopadzie (pięć ognisk). Chorobę wykryto u różnych zwierząt - lisów, kotów i jenotów - w różnych miejscowościach w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim i krasnostawskim.

Na terenie tych powiatów wyznaczone zostały obszary zagrożone wścieklizną. Zgodnie z wydanym przez wojewodę lubelskiego rozporządzeniem w sprawie zwalczania wścieklizny na obszarach tych obowiązuje szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia.

Czytaj też: Lubelskie. Kot zakażony wścieklizną pogryzł 78-latka. Mężczyzna jest pod obserwacją lekarzy

Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna

Do zakażenia człowieka dochodzi w przypadku pogryzienia, podrapania przez chore zwierzę i kontaktu śluzówek, uszkodzonej skóry człowieka ze śliną chorych zwierząt. W każdym przypadku pogryzienia przez nieznane lub nieszczepione zwierzę, należy się zgłaszać do lekarza. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe, tj. psy, wilki, lisy, kojoty, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty.

Objawy wścieklizny

Okres inkubacji wirusa u człowieka może trwać 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u ludzi jest wodowstręt i światłowstręt.

Ostatni przypadek stwierdzenia wścieklizny u człowieka w Polsce miał miejsce w 2002 roku.

Weterynarze apelują, aby szczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie. Szczepienia psów są obowiązkowe, ale lekarze zalecają szczepienie także kotów, zwłaszcza tych, które wychodzą z domów. W woj. lubelskim to drugie ognisko wścieklizny w tym roku. Pierwsze zostało wyznaczone w powiecie hrubieszowskim po stwierdzeniu wścieklizny u lisa.

Te co skaczą i fruwają, do Lublina zapraszają...