Wojska Obrony Terytorialnej – kto może się zgłosić?
Poszukiwani są przede wszystkim mieszkańcy województwa, którzy do tej pory interesowali się obroną terytorialną. Każdy kandydat musi przejść wymogi związane z kwalifikacją wojskową, m.in. sprawdzenie stanu zdrowia. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat.
Co będzie robił żołnierz WOT?
Szkolenia żołnierzy będą odbywały się w każdy weekend, każdy z członków brygady weźmie w nich udział przynajmniej raz w miesiącu, latem szkolenia poligonowe trwać będą do 14 dni.
W czasie pokoju żołnierze będą angażowani do sytuacji związanych z klęskami żywiołowymi, w czasie wojny razem z wojskami operacyjnymi będą bronić swojej okolicy.
Zarobki żołnierza WOT
Ochotnicy, którzy wstąpią do Wojsk Obrony Terytorialnej będą otrzymywać od Państwa Polskiego po 500 złotych miesięcznie. Dodatkowo za każdy dzień szkolenia żołnierz otrzyma 100 złotych z racji utraconych dochodów i jako zwrot kosztów dojazdu.
Gdzie mogą zgłaszać się kandydaci?
Chętni, zarówno kobiety, jak i mężczyźni) do wstąpienia do Wojska Obrony Terytorialnej muszą zgłaszać się do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Wojskowych Komend Uzupełnień. Nabór już się rozpoczął. W Lublinie przy ul. Spadochroniarzy 5, w godz. 7.30 - 16.30 w poniedziałku, w godz. 7.30 – 15.30 od wtorku do piątku. Wszyscy chętni mogą uzyskać szczegółowe informacje pod numerem tel. 261-183-373, 261-183-367.
W Lublinie powstanie dowództwa Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalion Obrony Terytorialnej, czyli tzw. miejski. Kolejne cztery bataliony powstaną w przyszłym roku. Brygada prawdopodobnie zlokalizowana będzie w koszarach przy ul. Kruczkowskiego.
Nabór do WOT w Lublinie już trwa. W trzech województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim powstaną pierwsze brygady.