Waleczny chomik próbował bronić się przed człowiekiem

i

Autor: screen / Nadleśnictwo Lubartów Waleczny chomik próbował bronić się przed człowiekiem

Waleczny chomik z Lubartowa. Wyrwał się ze szponów myszołowa [WIDEO]

2016-06-17 13:26

Wyrwał się z łap drapieżnika i chciał walczyć z potencjalnym oprawcą – człowiekiem. Uroczy chomik z niezwykłą historią.

Chomiki europejskie prowadzą nocny tryb życia i stanowią bazę pokarmową dla drapieżników. Na Lubelszczyźnie, choć nie są rzadkością to nie często się je spotyka. Bohater tego filmu robi furorę w Internecie.

- Byłem na polowaniu – opowiada Łukasz Pytka z Nadleśnictwa w Lubartowie, który nagrał chomika. - Zobaczyłem jak myszołów łapie zwierze. Myślałem, że złapał zająca i chciałem go spłoszyć. Nie spodziewałem się, że to chomik – opisuje leśniczy. Chomik, który jak mysz, prowadzi nocny tryb życia został odnaleziony przez drapieżcę.

Uratowany zwierzak nie zamierzał się poddać. - Biedak był mocno wystraszony i przez to nieco bojowo nastawiony. Na szczęście nic mu się nie stało i wyszedł z opresji cały i zdrowy – dodaje pracownik nadleśnictwa.

Chomik europejski to synantropijny, sympatycznie wyglądający gryzoń wywodzący się ze środowisk stepowych. W Eurazji rozprzestrzenił się szeroko, występuje od Chin do Holandii i Belgii. Pomimo, że jest uważany za szkodnika upraw rolnych ze względu na rzadkie występowanie został wpisany na listę gatunków chronionych. Główną przyczyną umieralności chomików są ataki drapieżników i srogie zimy.