
i
- Przede wszystkim warto o tym pomyśleć zdecydowanie wcześniej, nawet kilka miesięcy– przyznaje Dariusz Ornal, zoopsycholog i trener psów. Inaczej w Sylwestra trzeba zadbać o szczeniaka, dorosłego psa czy kota.
Mając w domu szczeniaka, należy stopniowo przyzwyczajać go do głośnych dźwięków np. puszczając głośną muzykę. – Powinniśmy wyzwalać nagłe dźwięki, wykorzystywać lampę błyskową w aparacie aby podobnych bodźców było jak najwięcej. Należy robić to w trakcie zabawy, bo właśnie wtedy szczeniaki rozwijają się i stają się odporne – mówi Dariusz Ornal.
W przypadku dorosłego psa, który boi się wybuchu petard czy błysków powinniśmy przygotować jego leże w możliwie najciemniejszym miejscu. Warto w pokoju zasłonić okna by ograniczyć rozbłyski petard. Dobrym rozwiązaniem jest zgłośnienie muzyki i zapalenie światła. – Jeżeli pies będzie chciał schować się w naszych nogach czy pod stołem należy mu to umożliwić. Pies ucieka w miejsce, gdzie instynktownie czuje się najbezpieczniej – dodaje Dariusz Ornal.
Wielu właścicieli trzyma swojego psa na posesji przed domem. Nie możemy o nich zapominać. Jeżeli boi się, również trzeba przygotować dla niego bezpieczne schronienie np. w garażu. W pomieszczeniu musi czuć się bezpieczniej ale też nie może mieć możliwości ucieczki by swobodnie błąkał się po ulicy. – Dotyczy to także psów przyzwyczajonych do fajerwerków. Nie możemy mieć stuprocentowej pewności, jak zachowa się dany pies gdy obok niego wybuchnie duża petarda – ostrzega zoopsycholog.
Jeżeli wiemy, że nasz pies nie boi się petard i decydujemy się wyjść wspólnie z nim pooglądać wybuchy należy również odpowiednio się przygotować. – Niektóre psy mają silny instynkt łowiecki i jak zobaczą coś spadającego w ich pobliżu mogą zerwać się ze smyczy i chwycić to w pysk, również rakietę czy petardę – mówi Dariusz Ornal. – Będąc na spacerze należy mocniej zacisnąć obrożę, pewniej trzymać smycz i koniecznie przyczepić do obroży kartkę z adresem bądź naszym telefonem – dodaje.
Zdecydowanie nie wolno stosować żadnych leków bez porozumienia z weterynarzem. Na forach internetowych polecane są środki zwiotczające mięśnie. Pies wydaje się spokojniejszy, ale wewnątrz boi się jeszcze bardziej bo jego ciało nie jest w stanie odpowiednio zareagować. Jak ostrzega specjalista, może to być traumatyczne przeżycie dla naszego pupila.
Jak w Sylwestra zaopiekować się kotem? Właściciele tych czworonogów mają znacznie łatwiejsze zadanie. – Na psa patrzmy bardziej po ludzku i bagatelizujemy ich problemy, o koty bardziej się troszczymy – mówi Dariusz Ornal. Wystarczy otwarte pudełko, uchylone drzwi od szafy czy inna ulubiona kryjówka kota. W pomieszczeniu gdzie ukrywa się kot warto, podobnie jak w przypadku psów, zasłonić okno, zapalić światło i zgłośnić telewizor bądź muzykę.
Jeżeli w domu jest więcej zwierząt należy poświęcić im jeszcze więcej uwagi. Jeżeli jedno jest odporne i się nie boi, nie wiadomo który pupil przejmie zachowanie drugiego. A jeżeli zwierzak będzie czuł się zagrożony i nie będzie miał gdzie się schronić – może nas nawet zaatakować.