Uwolnili skarbonkę w starym kościele w Lublinie. Kryła niespodziankę

2020-08-29 10:00

Historię piszą nie tylko wielkie bitwy, genialni stratedzy i charyzmatyczni wodzowie.To taka, a może przede wszystkim dzieje normalnych ludzi i przedmiotów. Konserwatorzy zabytków, którzy wzięli się za renowację zabytkowej skarbonki w jednym z najstarszych kościołów Lublina odkryli, że przez lata spoczywała w...blaszanym gorsecie!

Zwany powszechnie kościołem pobrygidkowskim (należał niegdyś do klastzorów ss. Brygidek) rektoralny kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej Zwycięskiej jest jedną z najstarszych lubelskich świątyń. Ufundował go w 1412 roku król Władysław Jagiełło jako wotum po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Legenda głosi, że do jego wznoszenia zaprzągnięto rycerzy krzyżackich, którzy w 1410 roku trafili do niewoli. Okazuje się jednak, że i z dużo nam bliższych czasów kościół skrywa ciekawe historie. - Dzięki interwencji konserwatorów znajdująca się tam skarbonka została uwolniona - informuje tajemniczo Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.Chodzi o rzecz z pozoru błahą. Przenośna skarbonka znajdowała się przez lata obok wejścia do zachrystii, przy tzw. łuku tęczowym podczas prac konserwatorskich pozbyła się farby, którą pomalowano ją cokolwiek byle jak i wróciła do historycznego wyglądu. - Praktyka potwierdza, że w przypadku zabytków warto dbać nawet o drobne elementy.

Uwolniona z niegodnej zabytku farby skarbonka straciła także..blaszany gorset. Chodzi o zabezpieczenie mocowania do stojaka wykonane z blachy pochodzącej z jakiegoś państwowego urzędu. Jakiego? Nie wiadomo. Pewnie z Radzynia Podlaskiego. Skąd się tam wzięła? Tego także nie wiadomo.

Super Raport 28 VIII (goście: Wałęsa, Cimoszewicz)