Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

i

Autor: brak danych Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

2019-03-04 18:00

Uprawnienia pracownicze związane z otrzymaniem urlopu w przypadku urodzenia dziecka, nie przysługują jedynie dla matki. Ojciec również pełni bardzo ważną funkcję i dlatego przepisy prawa przewidziały dla niego możliwość skorzystania z urlopu tacierzyńskiego oraz ojcowskiego.

Urlop tacierzyński

Samo pojęcie urlopu tacierzyńskiego i ojcowskiego jest bardzo często mylone. Wymiar urlopu tacierzyńskiego związany jest z urlopem macierzyńskim przysługującym matce dziecka. Bowiem to właśnie od tego w jakim zakresie matka wykorzysta swój urlop zależy ile dni pozostanie na wykorzystanie dla ojca dziecka. Może się zdarzyć również sytuacja, w której kobieta zdecyduje się na pełne wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i tym samym urlop tacierzyński nie będzie przysługiwał wcale, a więc praca świadczona przez ojca, będzie musiała być w tym okresie nadal wykonywana.

Z urlopu tacierzyńskiego można więc skorzystać w przypadku kiedy matka dziecka zrezygnuje z części swojego urlopu i powróci do pracy. Ma ona jednak obowiązek wykorzystania po porodzie minimum 14 tygodni, tym samym pozostawiając ojcu pozostałą część swojego urlopu macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

i

Autor: brak danych Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Urlop ojcowski

Po urodzeniu się dziecka ojcu przysługuje także inne świadczenie nazywane urlopem ojcowskim. Wymiar tego urlopu wynosi 2 tygodnie i jest to urlop jednorazowy. Nie zmienia się to również w przypadku urodzenia na przykład bliźniaków. Urlop ten może zostać podzielony na dwie części, lecz żadna z nich nie może być krótsza niż tydzień. Tego rodzaju urlop należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24-miesięcy życia. Jeśli pracownik przysposobił dziecko, wówczas w terminie do 24 miesięcy od daty uprawomocnienia postanowienia o tym fakcie, nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko 7-go roku życia. Jeśli wobec dziecka została podjęta decyzja o odroczeniu nauki – nie dłużej niż do ukończenia 10-tego roku życia.

Żeby uzyskać urlop ojcowski należy złożyć pisemny wniosek, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Należy w nim zaznaczyć okres, na który urlop lub jego część ma zostać udzielony.

Za czas spędzony na urlopie ojcowskim otrzymuje się pełne wynagrodzenie. Oznacza to, że ojciec przebywający na urlopie, otrzyma wynagrodzenie przysługujące mu za wykonywanie normalnej pracy. To wszystko sprawia, że warto skorzystać z przywilejów pracowniczych i spędzić ten czas ze swoją rodziną. Z pewnością nie odbije się to na domowym budżecie, natomiast czas spędzony ze swoją pociechą pozostanie w pamięci na długo.