Ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Przypomnieli o właściwej profilaktyce onkologicznej [GALERIA, RELACJA]

2018-09-28 19:38

Różowe balony i odblaski, uśmiechy na twarzy i chęć dzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Dziesiątki lublinian przeszło ulicami miasta, by przypomnieć o istocie profilaktyki onkologicznej.

Wśród maszerujących byli pacjenci onkologiczni i ich rodziny, przedstawiciele służby zdrowia, fundacji i organizacji prozdrowotnych.

Uczestnicy wyruszyli o godz. 14.00 z Placu Litewskiego, a swój pochód zakończyli na Placu Władysława Łokietka przed lubelskim ratuszem. Marsz Różowej Wstążki organizowany jest dla przypomnienia o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi.

>>> Lubelskie „Pszczółki” tuż przed rozpoczęciem sezonu. W weekend ostatni sprawdzian [AUDIO]

Odpowiednia diagnoza może wyleczyć

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Badania kliniczne wykazują, że kobiety, regularnie się badające, zdecydowanie rzadziej umierają z powodu tej choroby w porównaniu z kobietami, które nie kontrolują systematycznie stanu swojego zdrowia.

Najważniejsze jest, żeby robić to, tak szybko, jak tylko można, a więc profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– Kobieta to i otoczenie tej kobiety. To rodzina, to dzieci, partnerzy, mężowie. Ona się musi czuć pełnowartościową osobą mimo choroby – podkreśla Agata Lipowska, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Lepiej zapobiegać niż leczyć. Promujemy profilaktykę chorób nowotworowych, bo we wstępnym okresie rozwoju choroby, one są wyleczalne – dodaje Anna Strzyż z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Niezwykle ważne jest więc wsparcie bliskich, pomoc innych chorych i specjalistów. – Kilkadziesiąt lat temu pacjentka pozostawiona była właściwie sama sobie – wspomina Henryka Marciniak, wiceprezeska Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. Świadomość społeczna wzrasta, większy jest także zakres pomocy. – To jest szok. Ja, kiedy zachorowałam, to było dokładnie 27 i pół roku temu, nie było żadnego wsparcia. Jestem jednak żywym dowodem tego, że rak to nie wyrok – dodaje pani Henryka.

>>> Kilka tysięcy osób na Lubelszczyźnie bez bieżącej wody!


Posłuchaj relacji z Marszu Różowej Wstążki w Lublinie.


>>> Siedział na środku jezdni – zginął pod kołami samochodu [ZDJĘCIA]


Ministerstwo Zdrowia przypomina, że każda kobieta między 50. a 69. rokiem życia, raz na dwa lata może skorzystać z bezpłatnej mammografii.

Przyczyna powstania raka piersi nie jest znana, ale istnieje wiele poznanych czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia czynniki ryzyka rozwoju raka piersi to:

  • wiek (najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50. roku życia),
  • obciążenie genetyczne,
  • czynnik hormonalny,
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • niewłaściwa dieta, otyłość,
  • częste spożywanie alkoholu,
  • wcześniejsze choroby piersi.

Czytaj na murator.pl: Ognisko w ogrodzie. Czy można palić ognisko we własnym ogródku? >>>

Zobacz TO WIDEO: