Susza dotyka obecnie całą Polskę. Rozróżniamy trzy stopnie zagrożenia pożarowego – małe, duże i największe. Rozpalanie ognia w lesie czy na terenach śródleśnych, w odległości 100 metrów od granicy lasu, jest zabronione – poza miejscami do tego wyznaczonymi. Obecny, trzeci stopień zagrożenia oznacza, że nawet w takich miejscach obowiązuje kategoryczny zakaz rozpalania i zaprószania ognia.
>>> Nowe połączenia z lubelskiego lotniska. Dokąd polecimy od 15 czerwca?
>>> Wyrzucił psa z bagażnika i odjechał. Nie widział w tym nic złego!
– W 90% przypadków przyczyną pożaru w lesie jest człowiek. Są to nieumyślne zaprószenia ognia – podpalenia traw, które potem przenoszą się na lasy. Należy uważać z niedopałkami papierosów czy rozpalaniem grillów w okolicach lasów. Nie należy również wjeżdżać pojazdami mechanicznymi w te tereny, które są do tego nieprzeznaczone – mówi kapitan Andrzej Szacoń z lubelskiej Straży Pożarnej.
W przypadku zauważenia w lesie ognia należy najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. W następnej kolejności natychmiastowo zadzwonić na numer alarmowy 112. Musimy wtedy podać informacje o tym gdzie się pali, gdzie my się znajdujemy, jak duży jest to pożar oraz jaki stan leśny zostaje pochłonięty przez płomienie – czy jest to ściółka czy pożar sięga już koron drzew.
W tym roku na szczęście lubelscy strażacy nie mieli jeszcze dużych tego typu pożarów.
>>> Dramatyczny wypadek na plantacji truskawek. Jedna kobieta nie żyje, dwie są ranne
>>> 42 tys. kilometrów w trasie! MKS Perła Lublin podsumował sezon [AUDIO]
– Apelujemy o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa. W lesie poruszajmy się wyznaczonymi do tego ścieżkami i nie róbmy niczego, co nie jest w zgodzie z naturą. Lasy to jest nasze dobro – dodaje kapitan Andrzej Szacoń. Posłuchaj!
>>> Szokujące zachowanie kierowców! Sznur samochodów jechał pod prąd na ekspresówce [WIDEO]