Podejrzany zatrzymany po 35 latach

To on miał zmaskarować półnagą kobietę. Domniemany morderca wpadł przez czapkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

2023-09-21 21:39

Po 35 latach od zabójstwa mieszkanki gminy Bychawa w Lubelskiem policja ujęła domniemanego sprawcę, posiłkując się czapką mężczyzny. 52-latka została zadźgana nożem 24 listopada 1987 roku w ówczesnej Kolonii Bychawce B, obecnie Kolonii Bychawce Drugiej, a jej półnagie ciało ujawniono przy lokalnej drodze. Na miejscu została czapka podejrzanego ze śladami DNA.

Lubelskie. Domniemany zabójca zatrzymany po 35 latach. Pomogły ślady DNA na czapce

Ślady DNA zabezpieczone na czapce pomogły zatrzymać po 35 latach domniemanego sprawcę zabójstwa kobiety w gminie Bychawa. Mieszkanka Kolonii Bychawki B w Lubelskiem zginęła 24 listopada 1987 r., a jej ciało znaleziono przy lokalnej drodze. Na półnagim ciele 52-letniej kobiety ujawniono rany cięte zadane nożem i ustalono jednocześnie, że ofiara broniła się przed atakiem. - Na miejscu zabezpieczono ślady, w tym czapkę mogącą należeć do sprawcy zabójstwa. Pomimo szeregu czynności wykonanych podczas toczącego się wówczas śledztwa nie zdołano ustalić sprawcy morderstwa. W małej miejscowości, skąd pochodziła ofiara nie ustalono osób, które mogły mieć istotną wiedzę na temat prawdopodobnego sprawcy. Należy dodać, że w tamtym czasie nie było możliwości pobrania i porównywania profili genetycznych DNA - informuje Policja Lubelska.

Archiwum X z Lublina wraca do sprawy

Po wielu latach przerwy do sprawy morderstwa z Bychawy wrócili funkcjonariusze Archiwum X z Lublina, którym udało się wyodrębnić profil DNA dzięki materiałowi genetycznemu znalezionemu na na wewnętrznej stronie otoku czapki. Dowód trafił do policyjnej bazy, ale przełom nastąpił dopiero po 4 latach, tj. we wrześniu 2021 r., gdy policjanci z Bychawy zatrzymali do kontroli 60-latka jadącego skuterem.

- Styl jazdy wskazywał, że może on być nietrzeźwy. Wynik badania alkomatem wskazał, że kierujący ma prawie 1.5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że jechał łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nałożony za wcześniejszą jazdę po alkoholu ciągnikiem rolniczym. 60-latek został zatrzymany w miejscowości Zdrapy, która sąsiaduje z miejscowością Kolonia Bychawka Druga - informują mundurowi.

Domniemany sprawca zabójstwa zatrzymany. Policja nadal szuka świadków

Wymaz do badań genetycznych pobrany od mężczyzny i jego odciski palców trafiły do bazy, a po kilku miesiącach okazało się, że pasują do profilu sporządzonego na podstawie śladów z czapki. Podejrzany 60-latek został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa, a następnie na podstawie zebranych dowodów został tymczasowo aresztowany przez Sąd Rejonowy w Lublinie.

- Brutalny charakter zbrodni wymaga szczególnie starannego prowadzenia śledztwa w celu możliwie pełnego wyjaśnienia sprawy, dlatego też Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie prosi o kontakt w przedmiotowej sprawie ze strony każdej osoby, która dysponuje chociażby niewielką o niej wiedzą, bowiem ta właśnie okoliczność dla organów ścigania może okazać się bezcenna - apeluje Policja Lubelska.

Zamordował sąsiadkę, wpadł po 35 latach. Zdradziła go czapka