Spis treści
Seniorzy w Polsce
Zgodnie z danymi GUS w 2030 roku liczba osób w wieku 65+ wyniesie nawet 8,19 mln, a w 2040 roku już 8,67 mln. Jak więc można się domyślać starzenie się społeczeństwa podobnie jak w wielu innych krajach Europy jest w Polsce aktywnym zjawiskiem. Seniorów w naszym kraju nie brakuje, lecz nadal spora część z nich nie ma pojęcia, jak w łatwy sposób może ułatwić sobie życie. Jeśli należysz do tego grona społeczeństwa, pamiętaj, by wyrobić ten dokument!
Polecany artykuł:
Ten dokument może pomóc seniorom. Sprawdź, jak go wyrobić
Dokumentem, który może odmienić życie seniora jest legitymacja emeryta-rencisty, którą ma prawo posiadać każda osoba w Polsce, pobierająca emeryturę, rentę bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Od 2023 roku w celu ułatwienia wprowadzono drugą wersję dokumentu - elektroniczną, dzięki czemu legitymację można mieć zawsze przy sobie na telefonie. Co jednak daje posiadanie takiego dokumentu? Okazuje się, że seniorzy mogą dzięki niemu uzyskać wiele zniżek - jakich? Oto kilka przykładów:
- Ulgi z transporcie publicznym
- Zniżki w różnych instytucjach kultury
- Zniżki w obiektach sportowych
- Ulgi w aptekach.
Niekiedy osoby posiadające legitymację emeryta-rencisty mogą także liczyć na zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego, opłat paszportowych czy różnorakich przywilejów związanych z turnusami rehabilitacyjnymi.
Jak wyrobić legitymację emeryta-rencisty?
Wyrobienie legitymacji jest banalnie proste, bowiem wystarczy wejść na aplikację mObywatel, a następnie kliknąć opcje "dodaj dokument" i wybrać legitymację emeryta-rencisty. Ważne jednak, by na aplikacji mObywatel był już dodany dowdów osobisty, bowiem to dzięki niemu system może potwierdzić wiek oraz tożsamość.
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd