Zespół TEDx Lublin

i

Autor: TEDx Lublin Zespół TEDx Lublin

TEDxLublin 2015: Jakie idee kryją się za działaniem znanych osób?

2015-11-12 19:02

W sobotę 21 listopada do Lublina przyjedzie dziesięcioro znanych prelegentów, którzy zaprezentują się przed publicznością opowiadając o ideach, którymi kierują się w życiu. Wśród zaproszonych gości jest m.in. słynny polski lektor Tomasz Knapik oraz dyrektorka Amnesty International Polska Draginija Nadazdin.   

TEDx to program stworzony przez organizację non-profit TED. Ma na celu organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, aby szerzyć wartościowe idee. Zaproszeni goście w formie krótkich wystąpień prezentują swoje pomysły oraz filozofie życiowe. Początek TEDx w Lublinie sięga 2012 roku. – We wrześniu pojechałem do Krakowa zobaczyć jak wygląda taka impreza. Bardzo mi się spodobało. Okazało się, że w Lublinie nie było jeszcze czegoś takiego. Uznałem, że pora się za to zabrać. Uzyskałem specjalną licencję i w marcu 2013 roku odbył się pierwszy lubelski TEDx. Początkowy zespół to 8 osób. Aktualnie jest nas 15 oraz dodatkowo wolontariusze – mówi Piotr Wojciechowski inicjator i koordynator TEDxLublin.

Od tamtej pory TEDx w Lublinie urósł. Imprezy przyciągają coraz więcej osób. W najbliższym wydarzeniu weźmie udział ponad 300 słuchaczy. – Jestem bardzo dumny z mojego zespołu. Pracuje nam się coraz lepiej i śmiało mogę powiedzieć, że osiągamy rzeczy, które jeszcze rok temu wydawały się niemożliwe. Mierzymy wysoko i planujemy organizację kolejnych wydarzeń, takich na prawie tysiąc osób. Chcemy by były to międzynarodowe imprezy – dodaje Piotr Wojciechowski.

Tegoroczny TEDxLublin odbędzie się pod hasłem „Behind the Stories” w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. – Jeżeli wychodzisz na scenę i zaczynasz opowiadać o tym, co robisz, manifestujesz pewną ideę. Mówisz dlaczego robisz daną rzecz oraz co Tobą kieruje. Naszym celem jest, aby każda osoba z widowni była w stanie powiedzieć, jaka idea towarzyszy danemu prelegentowi po jego wystąpieniu – dodaje Piotr Wojciechowski.

Draginija Nadazdin w trakcie TEDxLublin 2015 opowie o idei otwartości na drugiego człowieka. I o tym, że wierzy w świat, który na tej otwartości jest oparty. Wśród zaproszonych gości jest również Joanna Reczek-Szwed, jedna z założycielek Fundacji Sztukmistrze. Opowie o tym, w jaki sposób edukacja cyrkowa zmienia świat. W sumie zaprezentuje się dziesięć osób.

Listopadowe wydarzenie będzie można oglądać na żywo również przez Internet. O jakość nagrania zadbają specjaliści. Osoby, które nie będą mogły śledzić wystąpień na żywo znajdą wszystkie nagrania w późniejszym terminie na stronie internetowej www.tedxlublin.com.