Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycje kolejowe także na Lubelszczyźnie

i

Autor: Centralny Port Komunikacyjny, materiały prasowe

Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycje kolejowe także na Lubelszczyźnie [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-06-16 12:00

Choć Centralny Port Komunikacyjny z założenia powstanie właśnie w samym sercu Polski, to i mieszkańcy Lubelszczyzny skorzystają na jego utworzeniu. I nie chodzi tylko o nowe okno na świat, ale też o to, co lokalne. A konkretnie o inwestycje kolejowe, które - według programu CPK - powstaną także na Lubelszczyźnie.

Centralny Port Komunikacyjny. Więcej niż lotnisko

Centralny Port Komunikacyjny to największa inwestycja w historii Polski. Lotnisko i połączone z nim drogi oraz linie kolejowe mają się stać naszym oknem na świat, a jednocześnie impulsem do rozwoju gospodarczego – już na etapie budowy CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to:

  • najnowocześniejsze lotnisko w Europie
  • 1800 km nowych linii kolejowych i 400 km dróg w całym kraju
  • 150 tys. miejsc pracy.

Centralny Port Komunikacyjny a Lubelszczyzna

Centralny Port Komunikacyjny powstanie między Warszawą a Łodzią, ok. 30 km na zachód od stolicy. Jego sercem będzie Port Lotniczy Solidarność. Co więc inwestycja w sercu Polski ma wspólnego z Lubelszczyzną? Okazuje się, że całkiem sporo!

CPK ma stać się oknem na świat dla mieszkańców wszystkich regionów. I to we wszystkich województwach – w ramach programu tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego – powstaną nowe drogi i linie kolejowe. Cel jest prosty: dobre skomunikowanie całej Polski z CPK.

CPK to prawie 1800 km nowych linii kolejowych i ponad 400 km nowych dróg. Dzięki CPK Polska stanie się miejscem do tworzenia biznesu. Takie inwestycje jak CPK są kołem napędowym gospodarki i nie raz wyprowadzały świat z kryzysów. Szacujemy, że realizacja CPK stworzy łącznie 150 tys. miejsc pracy. CPK to wielka szansa dla Polski – zapowiada prezydent RP Andrzej Duda.

Inwestycje kolejowe na Lubelszczyźnie dzięki CPK

Z Lubelszczyzny do Centralnego Portu Lotniczego trafimy najłatwiej, kierując się na Warszawę. Droga ekspresowa S17 rośnie w oczach. Trwają też prace na linii kolejowej z Lublina do stolicy.

Co dalej? Wiele jeszcze przed nami. Łącznie w województwie lubelskim w ramach programu kolejowego CPK powstanie 187 km nowych linii kolejowych, a kolejne 284 km zostaną zmodernizowane.

W ramach planowania połączeń kolejowych z CPK stworzono 10 „szprych”, linii kolejowych, integrujących najdalsze zakątki kraju z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Przez Lubelszczyznę przebiegnie ciąg nr 5 – od Warszawy, przez Lublin, aż po Chełm, albo Zamość, Tomaszów Lubelski i Bełżec.

Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycje kolejowe także na Lubelszczyźnie

i

Autor: Centralny Port Komunikacyjny, materiały prasowe

Obecnie rozpoczynają się przygotowania do realizacji nowych linii kolejowych: Trawniki – Krasnystaw – Zamość. Dzięki realizacji linii kolejowych nr 54 i 56 Tomaszów Lubelski i Bełżec zostaną włączone do sieci kolejowej, a Zamość i Krasnystaw do sieci połączeń dalekobieżnych.

Najważniejsza wiadomość dla mieszkańców Lubelszczyzny! Już w 2027 roku z Lublina do Warszawy dojedziemy w 1 godz. 30 min, z Zamościa w 2 godz. 15 min., a z Chełma w 2 godz. 30 min.

Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycja w Polskę

Wielkie programy inwestycyjne tworzą dziesiątki tysięcy miejsc pracy w momencie realizacji, a kilkakrotnie więcej już po ich uruchomieniu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – CPK to wielka szansa dla polskiego lotnictwa i kolei, ale też dla każdego Polaka. CPK wraz z kolejowymi szprychami to szansa na przyciągnięcie inwestycji krajowych i zagranicznych – podkreślił.

Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycje kolejowe także na Lubelszczyźnie [WIDEO, ZDJĘCIA]

i

Autor: Centralny Port Komunikacyjny, materiały prasowe

Centralny Port Komunikacyjny to największa inwestycja w historii Polski. Jej realizacja będzie się odbywała na naszych oczach!

„Koncepcja przygotowania i budowy Portu Lotniczego Solidarność” zakłada, że dzięki CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym ok. 40 tys. związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem węzła przesiadkowego a kolejne 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, np. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.

Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny [WIZUALIZACJE]

Jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny? W dużym skrócie – cała jego przestrzeń (ogromna) ma być podporządkowana wygodzie podróżujących, to o nich – już teraz – myślą projektanci. A sam wygląd? Zobaczcie (w galerii poniżej) koncepcje architektoniczne CPK zaproponowane przez globalne biura projektowe, m.in.: Chapman Taylor, Foster + Partners, Grimshaw Architects, KPF i Zaha Hadid.

CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
SOLIDARITY TRANSPORT HUB POLAND

www.cpk.pl

Artykuł sponsorowany