Szachy do jedzenia, podziwiania i gry: od Gwiezdnych wojen po Shreka [WIDEO, ZDJĘCIA]

2016-03-16 11:47

Z różnych produktów i o wielu kształtach – wszystkie mają jeden cel. To element planszy i figurki do gry... w szachy!  

Można tam obejrzeć ponad 260 kompletów szachów, a łącznie przeszło tysiąc. gadżetów z nimi związanych. Rodzina Czochrów z Zamościa zorganizowała największą w Polsce wystawę szachów. Eksponaty można oglądać, dotykać i nimi zagrać.

Kolekcja powstawała przez 15 lat i ciągle się rozrasta. Zaskakuje nie tylko ilość szachów, miejsce ich pochodzenia, ale także materiały, z których zrobione są figurki. Można tu znaleźć komplety wykonane z kość bawoła, chleba, czekolady, gąbki i najdroższe z kryształu. Najmłodszych zachwycają postacie z bajek i filmów. Szachowe pionki inspirowane są np. Harrym Potterem, Shrekiem, Myszką Miki czy Star Wars. W kolekcji są też szachy pokazywane tylko dorosłym.

- Do wszystkich mamy bardzo osobisty stosunek, więc wybranie najciekawszego eksponatu stanowi dla mnie niesamowity problem – wyznaje Magdalena Proć-Czochra, właścicielka Zamojskiego Centrum Wystawowego „Szachy świata”. - Ja najbardziej lubię te czeskie, biało-czarne. Jeszcze nie było osoby, która by nie powiedziała wow przy tych szachach. Rzeczywiście są bardzo dekoracyjne i bardzo urocze.- opowiada.

Każdy zestaw szachów ma także swoja historię. - Mamy szachy ulepione z chleba, które mają smutną historię bo osoba tworzyła je będąc w więzieniu – mówi Magdalena Proć-Czochra.

Zobaczcie jak wewnątrz wygląda Muzeum szachów. Materiał przygotowali reporterzy Radia ESKA.

Zamojskie Muzeum SzachówOpublikowany przez ESKA INFO Lublin na 16 marca 2016

Zwiedzanie muzeum to gratka dla kolekcjonerów, bo tam znajdują się takie zestawy, których już nie ma na rynku.

Rekord i Osobowość

Andrzej Czochra, właściciel kolekcji, a jednocześnie nauczyciel gry w szachy został wpisany do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Jego niewątpliwym osiągnięciem jest posiadanie największej ilości zestawów szachowych z najróżniejszych zakątków świata.