Główne obchody 11 listopada odbędą się na Placu Litewskim

i

Autor: SolidarnaPolska Główne obchody 11 listopada odbędą się na Placu Litewskim

Święto Niepodległości 11 listopada w Lublinie [PROGRAM] Defilada, koncert, gra i wycieczki historyczne

2015-11-09 16:23

Lublinianie mogą uczcić Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada zarówno w piosence, jak i podczas oficjalnych obchodów. Zobaczcie co będzie się działo.  

Urzędnicy rozpoczną obchody uroczystą sesją Rady Miasta w Trybunale Koronnym. O 10.00 rozpoczyna się Msza w intencji Ojczyzny z lubelskiej Archikatedrze. Po zakończeniu uroczysty przemarsz przedzie na Plac Litewski, gdzie odbędzie się: podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu narodowego, apel pamięci z salą honorową, musztra paradna oraz defilada kampanii honorowej, jazdy i pojazdów historycznych.

Lublinianie poza Musztrą Paradną będą mogli obejrzeć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe oraz ekspozycje unikalnych fotografii Polskich Sił Zbrojnych.

Historia dla najmłodszych

Najmłodsi uczestnicy obchodów będą spotkają się z Misiem Wojtkiem, czyli odwzorowaną postacią niedźwiedzia adoptowanego podczas wojny przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Niedźwiedz towarzyszył polskim żołnierzom na ich szlaku i brał m.in. udział w bitwie o Monte Cassino. W postać Misia wcieli się profesjonalny aktor i w formie mini przedstawienia będzie uczył historii.

Lubelscy harcerze zapraszają lublinian do gry historycznej „Chrześcijańska Polska”. ZHR zorganizuje punkty związane z technikami harcerskimi i wiedzą o Lublinie. Harcerze organizują „Śpiewanki patriotyczne” nawiązujące do wydarzeń z dziejów Polski: odzyskania niepodległości, I wojny światowej, Powstania Warszawskiego i Bitwy pod Monte Cassino.

Wycieczka szlakiem odzyskania niepodległości

Przewodnicy PTTK poprowadzą przez miasto. Wycieczka pod hasłem „Szlakiem odzyskania niepodległości” rozpocznie się o godzinie 14.00 na placu przed Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Podczas trasy będzie można zapoznać się z historią m.in. Pałacu Lubomirskich, Teatru im. J. Osterwy, a także nieistniejącego już kina „Corso” za Pałacem Czartoryskich oraz zburzonego w trakcie II wojny światowej hotelu „Victoria”, który znajdował się przed obecnym budynkiem tzw. „Pedetu”.

Trasa zwiedzania:

 1. Pl. Litewski – Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – prezentacja biogramu Marszałka i jego pobytów w Lublinie w latach 1902 – 1924

 1. Kuratorium Oświaty, dawny Hotel „Janina”, w którym odbył się bankiet w dniu 
  3 sierpnia 1915 r. na cześć Komendanta J. Piłsudskiego po zwycięskiej bitwie pod Jastkowem, uczestniczyło w nim ok. 70 osób, m.in. oficerowie I Brygady: Władysław Belina - Prażmowski, Aleksander Jaworowski (lekarz), Gustaw Orlicz - Dreszer, Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

 1. Pałac Lubomirskich – miejsce rozmów J. Piłsudskiego z generał-gubernatorem Karlem von Kukiem w sprawie wojska polskiego, gen. Stanisławem Szeptyckim 
  w dniu 22 czerwca 1917 r. w sprawie przyszłości Legionów. Utworzenie i posiedzenie Tymczasowego Rządu Ludowego RP w dniu 
  7 listopada 1918 r.

 1. Nieistniejące Kino „Corso” za Pałacem Czartoryskich – miejsce wygłoszenia odczytu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 10. rocznicę utworzenia Legionów – 9 sierpnia 1924 r.

 1. Kamienica  przy Krakowskim Przedmieściu 38 – miejsce urodzenia Tadeusza Gałeckiego, ps. literacki Andrzej Strug (28 listopada 1871), legionisty, uczestnika walk o niepodległość w 1915 r., wiceministra kultury w Tymczasowym Rządzie Ludowym Ignacego Daszyńskiego, senatora RP w latach 1928-1930.

 1. Nieistniejący hotel „Victoria” przed ob. Galerią Centrum, w którym zatrzymywał się  J. Piłsudski w 1902 oraz w latach 1915 – 1924.

 1. Teatr im. J. Osterwy – J. Piłsudski podczas pobytów w Lublinie oglądał spektakle: 2 sierpnia 1915 (po bitwie pod Jastkowem),  25 -29 kwietnia1916 (zatrzymał się 
  w drodze do Lwowa, spotkanie z legionistami), 11 stycznia 1920 (kiedy wracał z frontu wołyńskiego). Wiec PSL 10 listopada 1918 roku, na którym przemawiali ministrowie Tymczasowego Rządu Ludowego. Po wiecach ich uczestnicy zebrali się na wielkiej manifestacji pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Następnie przeszli pod Pałac Lubomirskich, gdzie premier Ignacy Daszyński ogłosił program swojego rządu.

 1. Plac przed archikatedrą  – rewia kawaleryjska w dniu 30 lipca 1915 r. po zajęciu Lublina przez szwadron kawalerii pod dowództwem por. Gustawa Orlicz –Dreszera, tzw. wjazd Beliniaków do Lublina oraz miejsce przyjmowania defilady oddziałów POW przez Józefa Piłsudskiego w dniu 3 sierpnia 1915 r.