Święto Chrztu Polski 14 kwietnia

i

Autor: Kaboompics.com / Pexels Święto Chrztu Polski obchodzimy 14 kwietnia. Tego dnia wywieszane są polskie flagi.

Święto Chrztu Polski 2022. Czy 14 kwietnia to dzień wolny? Trzeba iść do kościoła? Sprawdź!

2022-04-13 13:17

Święto Chrztu Polski 2022 wypada 14 kwietnia, w czwartek. To całkiem nowe święto państwowe, więc wiele osób zastanawia się, czy jest dniem wolnym od pracy. Z kolei dla katolików ważna jest odpowiedź na pytanie, czy jest to święto nakazane i czy w związku z tym trzeba iść do kościoła w Święto Chrztu Polski. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym święcie państwowym. Zobaczcie, jak się je obchodzi.

Święto Chrztu Polski 2022

Święto Chrztu Polski to nowe święto państwowe, które obchodzimy od 2019 roku w rocznicę chrztu Polski: 14 kwietnia. Nie jest to święto ruchome, co roku wypada tego samego dnia. W 2022 roku 14 kwietnia przypada w czwartek. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione na pamiątkę chrztu Polski, "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa" - jak argumentowali jego pomysłodawcy.

Czytaj także: Święto Chrztu Polski, 14 kwietnia 2022, to dzień wolny od pracy? Tak obchodzimy to święto państwowe

Święto Chrztu Polski - czy jest wolne od pracy?

Święto Chrztu Polski nie jest dniem wolnym od pracy, w przeciwieństwie do niektórych innych świąt państwowych. Przypomnijmy, że wolne od pracy w Polsce są tylko te dni, które zostały wskazane w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wśród wymienionych tam świąt państwowych i kościelnych nie ma Święta Chrztu Polski. Oznacza to, że to święto nie jest dniem wolnym od pracy i pracownicy muszą się stawić do pracy jak w pozostałe dni powszednie. Sklepy, urzędy i instytucje są otwarte według normalnych godzin funkcjonowania.

Święto Chrztu Polski - czy trzeba iść do kościoła?

Katolicy zastanawiają się także, czy w rocznicę chrztu Polski trzeba iść do kościoła. Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym, a nie kościelnym. Ponadto, święto obchodzone 14 kwietnia nie znajduje się na liście świąt nakazanych, czyli tych dni, w których katolicy mają obowiązek uczestnictwa we Mszy Św. Oznacza to, że w Święto Chrztu Polski nie trzeba iść do kościoła.

Czytaj także: Święto Chrztu Polski 2022. Nowe święto państwowe obchodzimy 14 kwietnia. Co to dla nas oznacza?

Święto Chrztu Polski - jak obchodzić?

Podobnie jak w przypadku innych świąt państwowych, w dniu Święta Chrztu Polski na ulicach polskich miast, przed budynkami urzędów i instytucji publicznych, pojawią się polskie flagi. Osoby, które chcą uczcić Święto Chrztu Polski mogą 14 kwietnia wywiesić biało-czerwone flagi w swoim oknie, na balkonie, czy przed domem.

Dni wolne od pracy 2022

W 2022 roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy w Polsce. W te dni pracownikom przysługuje wolne. Jeśli święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny w tygodniu pracującym. W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy nie znalazło się Święto Chrztu Polski. Oznacza to, że to nowe święto państwowe nie jest dniem wolnym od pracy. Oto pełna lista dni wolnych od pracy 2022:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • 17 kwietnia – Wielkanoc
 • 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Narodowe 3 Maja
 • 5 czerwca - pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • 16 czerwca – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Tak wyglądają teraz groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Poruszający widok